Optimální množství železa v lidském organismu by sotva stačilo na výrobu jednoho hřebíku, přesto je tento mikronutrient pro chod našeho těla naprosto zásadní. Jenže co když máme železa nedostatek a projeví se u nás chudokrevnost neboli anémie?
Železo se nachází v hemoglobinu, barvivu obsaženém v červených krvinkách. Ty se starají o transport kyslíku do jednotlivých buněk. Tento prvek je nezbytný nejen pro distribuci kyslíku, ale také pro správnou funkci jednotlivých orgánů, pro tvorbu některých hormonů a růst tkání. Obzvlášť důležité je železo v těhotenství, kdy zajišťuje správný vývoj mozku dítěte.
V těle dospělého člověka bychom našli pouhých 4-6 gramů železa. Pokud toto množství klesne, hrozí riziko vzniku anémie neboli chudokrevnosti a k narušení výše zmíněných funkcí. Potřeba železa je větší u žen, které menstruují a také u těhotných a u žen po porodu. Vyšší potřebu mají také pravidelní dárci krve. Hladinu železa je důležité kontrolovat i u dětí, které ho potřebují pro svůj růst a správný vývoj.
Je nutné také zmínit, že existují dva druhy železa, hemové a nehemové. Hemové železo se vyskytuje v živočišných produktech (maso, vnitřnosti) a jeho vstřebatelnost se pohybuje okolo 10-25 %. Nehemové železo obsahují i potraviny rostlinného původu (fazole, čočka, meruňky, švestky, mandle), jeho vstřebatelnost je však nižší (8-10 %). Hladinu železa v krvi by si tak měli hlídat především vegetariáni a vegani.
Samotná konzumace potravin bohatých na železo ale nestačí, je důležité dbát na to, aby ho organismus dokázal co nejlépe využít. Vstřebatelnost železa podporuje vitamín C. Jiné látky, např. polyfenoly obsažené v kávě, čaji a červeném víně, vstřebatelnosti naopak zabraňují.
Cítíte se často unavení až vyčerpaní, jste bledí, dělají se vám kruhy pod očima a často se zadýcháváte? Na vině může být právě nedostatek železa. Mezi další příznaky nedostatku železa v organismu patří problémy se soustředěním, bušení srdce, kdy se tento sval vehementně snaží zásobovat tělo kyslíkem, nepříjemné bolesti hlavy, závratě a také syndrom neklidných nohou.
V souvislosti s nedostatkem železa v organismu se může projevit onemocnění zvané anemie nebo také chudokrevnost. V České republice jí trpí asi 5 % mužů a 8-20 % žen. Mezi hlavní příčiny anemie patří nedostatečný příjem železa z potravy, ale také krevní ztráty v důsledku menstruace, žaludečních vředů či úrazů. Anémii může způsobovat také porucha vstřebávání železa. K chudokrevnosti u žen dochází častěji v těhotenství (až u poloviny těhotných), kdy jsou nároky na potřebu železa zvýšené.
Při anémii se tvoří méně červeného barviva (hemoglobinu) a jednotlivé tkáně se hůře okysličují. Dochází ke zmíněné únavě a ospalosti až apatii (vlivem nedostatečně okysličeného mozku), svalové únavě a úbytku síly (špatně okysličené svaly) a k blednutí kůže a sliznic.
Nedostatek železa v organismu se zjišťuje pomocí krevního obrazu. Pokud máte železa akutní nedostatek, lékař vám předepíše vhodný lék či doplněk stravy, případně doporučí doplnění železa nitrožilní formou.
Chcete nedostatek železa vyřešit přírodní formou? Obohaťte jídelníček potravinami bohatými na tento prvek. V první řadě je to zmíněné červené maso, a tmavé vnitřnosti (nejlépe játra). Železo se ale nachází také v ovoci, a to i v sušeném (rozinky, meruňky, datle, fíky) a v ořeších (především pistácie, kešu, mandle, para) a semínkách (slunečnice, sezam). Vysoký obsah železa má také listová zelenina, červená řepa, chřest, ale i luštěniny a obiloviny.
Nedostatek železa, případně anemii a chudokrevnost řeší také tradiční čínská medicína. Ta při těchto obtížích doporučuje užívat medicinální houbu reishi, ženšen nebo anděliku čínskou, a to vždy společně s vitamínem C.
O tom, v jakém množství železo suplementovat, je ale vždy dobré poradit se s lékařem nebo praktikem čínské medicíny. Nadbytek železa v těle sice není tak častý jako jeho nedostatek, pro organismus je ale velice škodlivý. Nadbytečné železo se ukládá v játrech, ve slinivce břišní a v srdci a tyto orgány poškozuje.
Zdroje:https://www.vitalia.cz/clanky/nedostatek-zeleza-srovnaji-nektere-potraviny/https://www.lekarna.cz/clanek/zelezo/https://zdravi.euro.cz/leky/nedostatek-zeleza-v-krvi/https://zdravi.euro.cz/leky/nedostatek-zeleza-v-krvi/https://www.strankycinskemediciny.cz/anemie
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT