Pro jeho nevábný vzhled byste ho na trhu s ovocem nejspíš přehlédli. A to je škoda! Bergamot, tedy kříženec pomeranče a citronu, je vysoce ceněný pro své vonné silice i zdraví prospěšné látky. V jaké podobě si extrakt z bergamotu můžete dopřát a proč byste to měli dělat?
Do Evropy bergamot poprvé přivezl Kryštof Kolumbus. I když se jedná o tropické ovoce, v dnešní době probíhá přes 80 % jeho produkce v Evropě, konkrétně v italské Kalábrii. Narazíte na něj ale i během cest po Thajsku, Brazílii nebo Turecku.
Bergamot se řadí mezi citrusy, pravděpodobně se jedná o křížence citronu s pomerančem. Chuťově však připomíná limetku a vzhledově něco mezi nezralým svraštělým citronem a hruškou. Ovoce se jen tak zakusovat nedá, důležité jsou výtažky z něj.
Extrakt z bergamotu širokou škálu využití. Přidává se třeba do světoznámého černého čaje Earl Grey, který si s gustem vychutnávají především ve Velké Británii spolu s kapkou mléka a trochou cukru nebo medu.
Bergamot se ve velkém využívá na poli aromaterapie, v kosmetice, v přírodním léčitelství a v moderní medicíně. Výroba esenciálního oleje z bergamotu dá pořádně zabrat. Lisuje se za studena a ze sta kusů ovoce se získá pouhých 85 gramů silice. Vůně bergamotu je velmi výrazná. Bergamot proto představuje poměrně častou složku parfémů, toaletních a kolínských vod.
Esenciální olej můžete po kapkách přidat do koupele, a to nejlépe večer – zlepšuje kvalitu kůže a pomáhá usnout. Jeho inhalací si navíc ulevíte od dýchacích potíží. Bergamot snižuje stres, jeho vůně uvolňuje psychické i svalové napětí. Proto se s oblibou využívá při masážích a ve wellness. Silice z bergamotu využijete i jako účinný repelent a deodorant.
Kromě toho má bergamot i antiseptické schopnosti – pár kapek esenciálního oleje přidejte do vody a použijte jako kloktadlo k dezinfekci ústní dutiny, ošetřit jím můžete i drobné povrchové ranky. Na poli přírodního léčitelství se bergamot využívá jako přirozené antibiotikum, snižuje vysoký tlak a vysoký cholesterol, snižuje horečku a tlumí bolest. Ocení ho i lidé trpící na problémy s játry nebo zvýšenou hladinou cukru v krvi.
Vedle zevního použití se dá extrakt z bergamotu užívat i vnitřně ve formě doplňků stravy. Bergamot obsahuje množství fotochemikálií, např. brutieridin, melitidin, flavonoidy, flavony, glykosidy a polyfenoly. Právě polyfenoly se podílejí na správné funkci AMPK (aktivované protein kinasy), která je hlavním regulátorem buněčné a celotělní homeostázy energie a koordinátorem metabolických drah.
Zdroje:https://www.atlaso.cz/co-je-bergamot-a-k-cemu-je-dobryhttps://www.manutea.cz/herbar-bylina-bergamothttps://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/37712/Bergamot-ma-famozni-zdravotni-ucinky
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT