Šalvěj červenokořenná není u nás tolik známou bylinou, ale tradiční čínská medicína kořen rostliny využívá pro posílení kardiovaskulárního systému a pokles krevního cukru. Co dalšího o rostlině víme?
Salvia miltiorrhiza je známá jako červená šalvěj, čínská šalvěj, ale i danshen. Tato vytrvalá rostlina pochází z Číny a Japonska, kde roste na travnatých místech v lese, podél břehů potoků. Postupně se dostala i do dalších částí světa. U nás najdeme rostlinu v botanických zahradách. Už podle názvu je typická pro svůj červený kořen.
Mezi významné látky, které mají vliv na zdraví, patří kyselina salvianolová B, známá pro své antioxidační působení. Význam má také pro už zmíněné účinky na kardiovaskulární systém, podobně jako kyselina šalvějová A, která se dobře uplatnila při optimalizaci koronárního průtoku v artériích.
Další významnou látku představuje dihydrotanshinon, řazený mezi diterpenoidy. U této složky byla popsána cytotoxicita vůči řadě nádorových buněk a kromě toho také antivirové účinky. Za důležité složky v šalvěji červenokořenné jsou považovány právě antioxidační a protizánětlivé sloučeniny zvané tanshinony, u kterých byla zjištěna schopnost bránit metastázám rakoviny prsu, cytotoxicita proti řadě buněčných linií.
Tradiční čínská medicína (TCM) Danshen využívá samostatně, nebo v kombinaci s jinými bylinkami, i když západní medicína má především v oblasti kardiovaskulárních zjištění zatím rozporuplná zjištění. Některé světové zdravotnické agentury ale hodnotí vliv rostliny v této oblasti pozitivně. Šalvěj červenokořenná bývá v TCM nasazována v případech, jako je ateroskleróza, stav po mozkové mrtvici, vysoká srážlivost krve. Účinné látky v rostlině mají podporovat průtok krve a zlepšovat pružnost cév.
V rámci tradiční čínské medicíny patří Danshen spolu s kořenem červené pivoňky, listy z moruše, listy z lotosu a listy z hlohu do směsi na snížení krevního cukru.
Podle herbáře se odvar ze sušeného kořene se pije dvakrát až třikrát denně půl hodiny před jídlem. Připravuje se i tinktura. Jako řada jiných bylin je k sehnání v různých podobách doplňku stravy.
Opadavá trvalka s rozvětvenými stonky ale může zesílit účinky antikoagulačního léku warfarinu, proto není vhodná pro pacienty s tímto lékem. Z vedlejších účinků se výjimečně vyskytly alergie, bolesti hlavy, závratě nebo potíže s trávením.
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT