Někdy před šesti lety jsem si koupila knihu „Syrová strava“ (Leslie a Susannah Kenton), knihu jsem celou přečetla a archivovala. Letos v létě se ke mně spojení slov „Syrová strava “ vrátilo, tentokrát s větší naléhavostí. Před těmi šesti lety jsem toužila zhubnout, ale to pro mě ještě nebyl tak silný motiv, k velmi radikální změně stravovacích návyků. Letos v létě si totiž změnu žádal můj zdravotní stav. Knížku jsem oprášila a znovu začala číst. Mnoho dalších informací jsem získala na internetu a začala prvním, pro mě nejméně bolestivým krokem, přestala jsem jist maso a velmi omezila lepek. Dalším příjemným krokem byl nákup odšťavňovače a každodenního pití šťáv z ovoce a zeleniny. Báječný čas – letošní léto. Trochu jsem zhubla a začala mít spoustu energie. Mám před sebou dlouhou cestu, abych se stala vitariánem (Syrová strava), ale už jsem se na ni vydala a cítím se dobře.
Kdo vlastně je vitarián? Co jí? Jak se cítí a proč to dělá? Vitariáni jedí pouze syrovou stravu (živé jídlo), nepožívají potraviny, které byly upraveny teplotou vyšší než 42°C Syrová strava (RAW Food) je převážně vegetariánská výživa, která neprošla tepelnou úpravou a je tedy plná aktivních enzymů, minerálů, vitamínů a kvalitních živin. Tepelnou úpravou vyšší než 45°C přichází potraviny o enzymatickou aktivitu, ničí jejich nutriční hodnoty a mění molekulární strukturu. Ze zásadotvorných syrových potravin se po jejich uvaření stávají potraviny kyselinotvorné. Tepelně zpracované potraviny jsou tedy méně hodnotné a škodlivé pro naše zdraví. Co tedy vlastně jí takový vitarián? Hlavními složkami RAW Food (Syrová strava) jsou ovoce a zelenina, ořechy a semínka, luštěniny a obiloviny, mořské řasy a čerstvé kokosové mléko. Z technologických úprav se používá nakličování semínek, obilovin a luštěnin, odšťavňování ovoce a zeleniny, namáčení ořechů a semínek, mixování a vysoušení.
Všechno to zní tak trochu jak z jiné planety a věřím, že pro člověka, který právě snědl „vepřo, knedlo, zelo“ také jako nástroj středověkého mučení. Vždyť po celý život nás provází strava tolik odlišná, s tak jinými návyky, že nám Syrová strava přijde jako naprostá revoluce. Pokud se rozhodneme pro takto radikální změnu, nebudou nám házet klacky pod nohy jen naši blízcí, kamarádi, lékaři, ale i naše vlastní kuchyň. Spousta nářadí a náčiní se bude jevit zbytečnými a spousta jich zase bude chybět. To jsem ale dost předběhla sled událostí.
Vraťme se zpět až k Davidu Wolfovi, považovanému v Americe za hlavního propagátora vitariánství. Ten tvrdí, že v každé stravě, nejen RAW Food, je třeba, aby byly přítomny tři základní složky : cukry, tuky a chlorofyl. Strava může obsahovat i jiné složky, ale tyto tři elementy mají být zastoupeny minimálně z 80ti%. Pokud jedna z nich chybí po určitou dobu, nejdéle však dva roky, dochází k vychýlení rovnováhy. Pokud tedy konzumuji z 95-100% syrovou stravu, dbám na vyváženost těchto tří složek (cukry – převážně z ovoce, tuky – převážně z ořechů, semen či rostlinných olejů, chlorofyl – převážně ze salátů, špenátu a pod.). Přičemž vzhledem ke složení a povaze těchto tří složek stačí pouze malé množství ořechů a semen pro udržení rovnováhy, zelené listí by mělo být oproti tukům konzumováno ve značně vyšším množství.
Víte, co se děje ve vašem těle, když sníte vařenou stravu? Ve vašem těle dojde k nepřirozenému stavu, tak zvané leukocytóze. Leukocytóza je pojem označující zvýšený výskyt bílých krvinek v krvi. Bílé krvinky zajišťují funkci imunitního systému a objevují se v krvi vždy po vpádu neznámých či cizích látek do těla. To tedy znamená, že vařená strava je tělem vnímána jako cizí a nebezpečná látka. S každým vařeným jídlem tedy oslabujeme vlastní imunitní systém, čímž dochází k postupnému snižování imunity a my se stáváme náchylnější k různým nemocem a alergiím. Konzumace RAW Food (Syrová strava) vám kromě dobrého zdravotního stavu přinese upravení tělesné váhy a to zcela bez počítání kalorií, zjemní a vyčistí pleť, zhoustnou vám vlasy, přestane vás pálit žáha, budete mít spoustu energie a menší potřebu spánku. Váš organizmus projde celkovým omlazením a budou se vám vyhýbat civilizační choroby včetně rakoviny.
Pokud se také rozhodnete k přechodu na RAW Food, nebuďte na sebe přehnaně přísní a udělejte z celého procesu zábavnou hru s ochutnáváním a objevováním. Navštivte pro inspiraci vitariánskou restauraci (Praha 3) nebo ochutnejte některý RAW produkt ze zdravé výživy, mixujte a odšťavňujte si čerstvé šťávy a objevujte kouzlo chuťových kombinací tak, abyste byli v klidu a pohodě. Nejvhodnější k přechodu na syrovou stravu se mi jeví léto, kdy má tělo tendenci se ochladit a konzumace ovoce a zeleniny mu to příjemným způsobem umožní.
Vše, co jsem právě napsala mě utvrzuje v tom, že mnou nastoupená cesta je pro mě správná a to i v případě, že budu v budoucnosti vitariánem třeba jen z 80ti %. Přejete-li si vyzkoušet některé recepty, pak klikněte zde.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT