Rdesno mnohokvěté, známé jako He shou wu, patří mezi velmi oblíbené rostliny tradiční čínské medicíny, i když u nás tak známá není. Může být zdraví prospěšná. Poradíme, kdy si na bylinu dát pozor.
Rostlina je původem ze střední a jižní Číny. He shou wu se překládá jako „černé vlasy pana He“. To prý souvisí s omlazujícími účinky rostliny.
Rdesno mnohokvěté (odborně Reynoutria multiflora, Fallopia multiflora a Polygonum multiflorum) se česky označuje i jako křídlatka čínská a můžeme ji také ale najít i pod názvem fo-ti. Vytrvalá liána dorůstá sedmi až deseti metrů a charakterizují ji řapíkaté listy a stonky s malým průměrem, které jsou ale odolné. Vyniká bílými nebo zelenobílými květy.
Rostlina se využívá celá, ale význam má především kořen. Z něj se připravuje odvar. Jako doplněk stravy můžete z kořene zakoupit extrakt. Polygonum multiflorum obsahuje přes stovku chemických sloučenin, mezi kterými vynikají stilbeny, chinony, flavonoidy.
Jak už jsme si řekli, rostlina patří mezi velmi oblíbené prostředky tradiční čínské medicíny a je obsažena v Čínském lékopisu. Na její konzumaci je ale třeba dávat pozor, protože při nadměrném užívání vést k hepatitidě. Nesmí se kombinovat s hepatotoxickými léčivy (acetaminofen, tetracyklin, statiny).
Populární bylinný přípravek se ale využívá po celém světě, především na podporu zdraví, dodání vitality, na podporu mužnosti. Mezi další možná využití patří vypadávání vlasů, zácpa, cukrovka.
Křídlatku čínskou zkoumá ale také moderní medicína, podle které by rostlina měla vykazovat neuroprotektivní účinky a měla by mít potenciál při Alzheimerově nemoci. Laboratorní testování v rámci studií naznačuje protizánětlivé, antidiabetické, antibakteriální a protinádorové působení. Výzkumy také poukazují na to, že právě stilbenové glykosidy by měly být příčinou vysokých antioxidačních účinků.
He shou wu se také řadí mezi adaptogeny. Ty by měly přispívat k vyrovnávání psychického i fyzického stresu. Traduje se, že staří čínští mistři bojových umění využívali rostlinu k posílení a regeneraci svalstva. A právě někteří sportovci využívají této schopnosti účinných látek v rostlině i dnes.
Důležité je ale také vědět, že neupravená rostlina slouží jako silné projímadlo. Podobný vliv může mít také konzumace vyššího množství upravené rostliny. Objevily se také informace, že rdesno mnohokvěté může v těle napodobovat estrogen.
Ačkoli He shou wu patří mezi relativně oblíbené bylinky pro zdraví, občas se objevují vedlejší účinky, jako je průjem, nevolnost, bolesti břicha a zvracení. Obecně se nedoporučuje dlouhodobé užívání této bylinky.
Podobně jako u všech potravinových doplňků je třeba v případě, že berete léky, zkonzultovat konzumaci He Shou Wu s lékařem.
Zdroj:Wikipedia.orgHealthline.comD. Winston, S. Maimes. Adaptogeny. Triton, 2011
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT