Pylová alergie je poměrně rozšířená a nepříjemná zdravotní komplikace. Dá se řešit různými způsoby. Možností jsou třeba i přírodní léky na alergii.
Jedná se o nadměrnou reakci imunitního systému na určité látky, které jsou běžně kolem nás. Důvody mohou být různé. Právě pylová alergie patří mezi ty nejčastější. Ze vznikem alergie může být špatné, oslabené fungování imunitního systému, ale také může být výsledkem dnešní zhýčkané doby. Konzumujeme příliš konzervantů, ale také barviv a dochucovadel. Právě tyto látky nejsou pro organismus právě vlídné. Naštěstí trendy doby se mění a orientace na přirozenou stravu je stále populárnější.
Jak se alergie projevuje? Typické jsou potíže s dýchací soustavou – alergická rýma, zduřená nosní sliznice, ale také zúžení průdušek, může dojít až k dušnosti. Často mají alergici uslzené a napuchlé oči. Pylovou alergii někdy dokonce doprovází astma.
Mezi zdroje pylových alergenů patří dřeviny, byliny a trávy. Tedy od břízu, přes lípu, duby, buky, až po traviny jako bojínek, srha, psárka a řadu další rostlin.
Přírodní léčitelé doporučují se zaměřit na stav jater, tedy podpořit jejich detoxikaci. Mezi rostlinky, které pečují o játra patří například ostropestřec mariánský. Regeneruje také žlučník a slinivku. I měsíček lékařský prospívá játrům, mírní záněty a hodí se na podporu dýchací soustavy, při astmatu.
Ale důležitá je i péče o ostatní orgány a obecně posílení imunity. V tomto ohledu mohou prospět tradiční pomocníci – echinacea a rakytník. Posloužit mohou třeba také houby jako je Reishi, případně penízovka. Právě penízovka sametonohá se postará o dobrou činnost slinivky, má antibakteriální vliv a jako bonus čistí pokožku. V případě Reishi se využívá schopnosti této houby stimulovat imunitu, doplnit a harmonizovat jednotlivé systémy organismu. Za vyrovnaného stavu není tělo náchylné k vyvolávání alergické reakce.
Pro podporu dýchacích cest jako takových si můžete dopřát třeba aromaterapii v podobě eukalyptu, ale také bylinnou lázeň, ve které nebudou chybět rostlinky jako je dobromysl, květu černého bezu, nebo například lichořeřišnice. Přidat můžete i ten eukalyptus. U bylinek je třeba být obezřetní a dávat pozor na alergie, vhodné je tedy se poradit se specialistou.
Přírodní léky na alergii jsou šetrnou šancí pro zvládání lehčích forem alergie. Pomáhají upravovat stav imunitního systému, při jeho detoxikaci. Také je potřeba počítat s tím, že nástup změny nebude ihned, jak je tomu zvykem u chemických léků. Má smysl tedy s konzumací bylinek začít před pylovou sezónou a přestat, když alergen zmizí. Jestliže by ale měla trvat alergie většinu roku, je vhodné zhruba po dvou až třech měsících udělat asi dvouměsíční přestávku. Důležité je také neřešit pouze léky, ale zabývat se i prostředím. Samotné okolí má na rozvoj alergie obrovský vliv. Ať už je to domácnost, ve které prospívá časté utírání prachu, stírání, luxování a větrání. Jako doplněk by samozřejmě neměl chybět ani dostatek pohybu, ideálně na čerstvém vzduchu. Důležitá je také strava plná vitamínů a minerálů (opět pozor na alergeny jako jahody, citrusy, rajčata). Zajímavé v tomto ohledu jsou třeba vitamin B6, kyselina pantotenová (B5) a vitamín C, které prospívají právě svými antihistaminickými účinky.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT