Antioxidanty chrání naše tělo neutralizováním volných radikálů, aby nemohly škodit organismu. Volné radiály by totiž měly být v rovnováze a nepřevažovat. Je řada možností, jak dodat tělu antioxidanty. Pomohou především přírodní antioxidanty.
I u antioxidantů je pestrost důležitá. Foto: Bigstock
Volné radikály jsou poměrně hodně reaktivní látky, které vytváří náš organismus v důsledku stresu, znečištěného ovzduší, ale také třeba při konzumaci méně vhodných potravin. Volné radikály způsobují nejen rychlejší stárnutí, ale také oslabují organismus tím, že se váží na zdravé buňky a poškozují je. Souvisí s vznikem různých chorob (patří sem i rakovina) a mají negativní vliv na jejich průběh. Obvykle se tělo vyrovnává s činností volných radikálů samo. Pokud jejich počet velmi vzroste, potřebuje organismus podporu. Přemnožení volných radikálů mohou zastavit antioxidanty.
Mezi významné antioxidanty patří vitamíny C, B6, A a E, dále zinek, selen, některé flavonoidy (quercetin, rutin) a karotenoidy (beta-karoten, lykopen, lutein nebo zeaxanthin), kyselina alfalipoová, betaglukany, enzymy, koenzym Q10. Přírodní antioxidanty je možné získat z ovoce, zeleniny, olejů, obilovin, luštěnin, ale také třeba z některých druhů hub.
Při stravování je důležitá pestrost. Jednostranné zaměření by mohlo spíše způsobit komplikace. To samé platí i tehdy, když chceme tělu dodat antioxidanty. Měly by pocházet z různých zdrojů, protože každý antioxidant se hodí pro jiný volný radikál.
Pokud máte zájem čerpat silné antioxidanty z potravin, sáhněte třeba po mořských rybách a vnitřnostech (obojí především vitamín A), rajčatech (beta-karoten, lykopen), paprikách (vitamín C, E), borůvkách (vitamín C, zinek, bioflavonoidy), malinách, černém rybízu (polyfenoly, vitamín C), jahodách (vitamín C, zinek), pohance (vitamín E, rutin), kávě nebo zeleném čaji. Z nápojů je možné ještě získávat antioxidanty v umírněné míře z piva (flavonoidy) nebo červeného vína (polyfenoly).
Pokud byste rádi využili toho, co radí a po staletí využívá tradiční čínská medicína, můžete se také poohlédnout po některých medicinálních houbách. Tyto houby obsahují enzymy, hlavně superoxiddismutázu (významné působení proti volným radikálům), peroxidázu a katalázu. Dále v nich najdeme i betaglukany, flavonoidy, selen nebo meď.
Příkladem medicinální houby s významným působením antioxidantů je Ganoderma lucidum (lesklokorka lesklá), která se doporučuje při problémech s imunitním systémem. O Reishi se také mluví jako o houbě „nesmrtelnosti”. Samozřejmě i v tomto případě působí přírodní antioxidanty proti eventuálním zdravotním potížím. Také Cordyceps sinensis (housenice čínská) patří k houbám se silným zastoupením betaglukanů. Významné množství beta-glukanů obsahuje také Pleurotus ostreatus (hlíva ústřičná) nebo Hericium neboli Lví hříva (korálovec ježatý).
Antioxidanty v potravinách jsou tělu velmi přirozené, proto by jejich konzumace měla být dostatečná. Zároveň je ale zapotřebí zdůraznit pestrost stravy a tím i přijímání cenných látek.
Kromě výše zmíněných potravin jsou antioxidanty v hojné míře zastoupeny i v tzv. superpotravinách.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT