Outkovka pestrá je krásná houba, která vytváří parádu především na odumřelém dřevu. Zároveň patří mezi zajímavé léčivé houby. Prozradíme, kde roste a proč se hodí o ní vědět.
Outkovka pestrá (Coriolus versicolor, Trametes versicolor) je nejedlá, chorošovitá dřevokazná houba. Roste po celý rok, sbírá se od podzimu do jara. Kde outkovka pestrá roste? Najdeme ji většinou na odumřelém dřevu (kmenech, pařezech), ale i na živých kmenech a větvích dubů, buků a dalších listnatých stromů. Výjimečně je k vidění i na jehličnatých stromech (smrk). Hledat se ji vyplatí nejen v lesích, ale i parcích, sadech a zahradách.
Jak už naznačuje druhové jméno, poznáte ji podle pestrého zabarvení: okrová, hnědá, šedá, namodralá, žlutá, až po zelenou. Její plodnice mají velikost 2-8 cm a rostou v trsech střechovitě nad sebou.
Outkovka pestrá je poměrně dobře rozpoznatelná díky svému zabarvení. Podobná je s outkovkou pásovanou (Trametes ochracea), která nemá tak bohaté trsy a především je silnější, méně zbarvená a bez lesklých pruhů. Další podobnou houbou je outkovka chlupatá (Trametes hirsuta). I ta je masitější a má velmi chlupatý povrch.
Mykokogové doporučují outkovku pestrou od podzimu do jara odloupnout a šetrně usušit (do 40 °C), rozemlít a udělat nálev. Jako doporučená denní dávka se uvádí zhruba 3-5 g.
Coriolus versicolor je nejedlá, přesto ji lze využít k léčení. Mezi obsažené biologicky aktivní látky patří polysacharidy (β-D-glukany a heteroglykany), dále triterpeny, seskviterpeny, proteiny, steroly, lipidy a polyfenoly. Využívaná je především v rámci tradiční čínské medicíny, především při únavě, vyčerpání, při chronických onemocněních (diabetes, chronický únavový syndrom), špatnému fungování plic a při nočním pocení. V historii Číny byla velmi ceněnou houbou, především pro své antibakteriální a antivirové účinky. Své místo má i jako celkové posílení organismu, hodí se při prevenci a léčbě rakoviny.
Co se týká využití Coriolu, zkoumá ho i „západní medicína“. Vědci zjistili jeho vliv na lepší inzulínovou rezistenci, zvládání patogenních bakterií, vliv na léčbu HPV, snížení zánětu, a také na některé formy rakoviny.
Zdroj: Wikipedia.orghealthline.comČeská mykologická společnost, https://www.myko.cz/
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT