Cestou očistami se dostáváme až k očistě jater. I před touto očistou je nutné, abychom vyčistili svá střeva a to buď cestou klystýrů nebo dietou a pitím epsomské soli, která nám zároveň rozšíří žlučovody, což usnadní odchod kamenů.
– objevují se nám pihy, hnědá znaménka a bradavice
– u kořínků našich vlasů si můžeme všimnout hnědých skvrn
– kůže našeho těla a rukou je studená a vlhká
– spodní část jazyka se zabarvuje do žluta
– pravá noha neudělá stejně dlouhý krok jako levá
– konzumujeme nadměrné množství jídla, “ přežíráme se“
– do těla dostáváme přemíru cukru, ovoce, alkoholu a chemických látek
– jíme mnoho masa, tuků a rostlinného oleje
– konzumujeme převážně vařená a rafinovaná jídla
– v našem jídelníčku je příliš čerstvého chleba a výrobků z bílé mouky
– jíme těsně před spaním nebo v noci, nutíme trávicí soustavu neustále pracovat a játrům nedopřejeme odpočinek
– snížíme objem jídel, alkoholu, chemických preparátů
– podíl vařené zeleniny zvýšíme na 30-40% denně
– v zimě přidáme do jídelníčku více kyselého zelí, kefíru, kyšky
– pravidelně děláme očisty
– snažíme se jist jídlo co nejčerstvější
– naučíme se používat k vaření a pití vodu, která byla rozpuštěna z ledu
Zároveň s očistou jater si čistíme také žlučník a slinivku. Játra patří k nejdůležitějším orgánům našeho těla. Jsou naší chemickou laboratoří ovlivňující stav srdce, cévní soustavy, trávicích orgánů, ledvin, mozku, lymfatické soustavy a také naší psychiky. Zlepšit funkci jater mohou různé preparáty, ovšem žádný z nich nevykoná tolik práce jako očista jater. Lidé, kteří roky trpěli žlučovými kameny, se jich po správně provedené očistě zbaví jednou provždy. Ti, kteří již o svůj žlučník přišli, by měli vykonávat očisty především, protože velmi uleví játrům a slinivce.
Velmi mnoho lidí si myslí, že jejich játra jsou v pořádku a očista jater je pro ně zbytečná. Většinou se pletou. V játrech bývají žlučové kameny velmi pěkně usazeny. Při prvním a druhém čištění kameny zmizí, zůstanou ještě cholesterolové zátky (podobné tmavě zeleným válečkům) a kousky plísně (podobné pavučině). Ještě při třetím čištění odchází z těla téměř půllitrová láhev „kamení“, stejné množství hodně staré žluči a další nečistoty. Všichni, kdo se k očistě odhodláte, budete žasnout, co se nachází v játrech každého z vás. Očista jater nás zbaví nánosů a citelně ozdraví organismus. Budete se cítit lehčeji. Očista jater by se pro nás měla stát stejně nezbytnou jako generální úklid doma. Samotná očistná kůra trvá dva dny, ale je velmi důležité před ní projít přípravným obdobím.
Upravte svůj jídelníček, jezte méně masa, bílého cukru a výrobků z bílé mouky. Dostatečně pijte, zařaďte více vařené zeleniny a omezte či zcela vynechejte alkohol. U lidí, kteří se obávají klystýru a chtějí se obejít bez něj, je tato příprava zvlášť důležitá.
Přidejte popíjení jablečného moštu (bez chemie, nejlépe čerstvě odšťavněného) v množství půl až litr denně, pomůže s rozpouštěním kamenů. Již v této fázi se vám může stát, že budete častěji potřebovat toaletu (vlastní zkušenost). Ti z vás, kteří nechcete podstupovat klystýry, by již v těchto dnech měli jíst co nejméně – všichni se ovšem vyhýbejte studeným či chlazeným jídlům a nápojům (ochlazují játra a snižují účinnost očisty). Vaše strava by měla být čistě vegetariánská, žádné maso, mléčné výrobky, vejce a smažená jídla. Doporučuji zařadit jahelné a rýžové kaše, zeleninové saláty. Šestý den večer, tedy den před očistou, doporučuji vzít si šetrné, přírodní projímadlo nebo druhý den ráno (5:00-7:00 hod) provést klystýr. Pokud se začnete čistit již při popíjení šťáv z jablek, možná ani projímadlo potřebovat nebudete.
Zklidněte v těchto dnech svou psychiku, zvolněte tempo, ať se co nejlépe připravíte. Přidejte relaxační nahřívací koupele nebo saunu či páru (první na začátku popíjení moštu a druhou den před vlastní očistou). Zákrok si naplánujte na volné dny, nejlépe pátek, sobota a neděle. Nejlepšího účinku dosáhnete při načasování po období úplňku měsíce.
80 gramů Epsomské soli
120 ml za studena lisovaného panenského olivového oleje
180-200 ml čerstvě vymačkané grapefruitové šťávy (1-2 kusy) nebo kombinace citrónu a pomeranče (2-4 kusy)
2 x 500 ml sklenice s víčkem na uchování nálevu epsomské soli
Pokud jste neměli projímadlo, dejte si klystýr. Tento den vypijte celý litr jablečné šťávy již dopoledne a nic nejezte. Můžete popíjet vodu. Pokud bez jídla nevydržíte, zvolte k snídani jahelnou kaši, kterou můžete trochu osladit medem a v poledne si můžete rozmixovat zeleninovou polévku uvařenou zcela bez tuku, koření a dochucovadel. Úplně se vyhněte živočišným produktům, mohlo by vám být při očistě špatně. Od 13,30 hodin nejezte a nepijte nic kromě vody.
Připravte si 750 ml filtrované vody se 4 lžícemi Epsomské soli a vypijte zhruba 1/4 (cca 200 ml). Můžete zapít pár doušky vody pro potlačení hořkosti. Epsomská sůl vám pomůže rozšířit žlučovody a kameny budou lépe odcházet. Vyndejte z lednice citrusy, aby se ohřály, můžete je vložit do horké vody.
Je čas vypít druhou dávku Epsomské soli (200 ml). Zbytek uzavřete víčkem a nechte na druhý den.
Pokud jste tento den i přes projímadlo nebyly na stolici a ani si neudělali klystýr, vypláchněte střeva čistou vodou.
Dejte si teplou sprchu. Umyjte citrusy a vymačkejte z nich ručně šťávu, odstraňte dužinu. Získáte 180 až 200 ml šťávy, kterou nalijete spolu se 120 ml oleje do lahve s víčkem a pořádně protřepejte (cca 20 krát).
Ve stoje vedle své postele pomalu vypijte směs oleje a citrusů. Snažte se vypít celé množství do 5 ti minut, ihned si lehněte a zhasněte. Pokud je vám dobře, zůstaňte ležet na zádech s hlavou podloženou polštáři tak, aby byla výš než žaludek. Pomůže vám to udržet tekutinu uvnitř. Není-li vám to příjemné, můžete se přetočit na pravý bok s nohama přitaženýma směrem k hrudníku. Pravý bok nahřívejte termoforem. Klidně ležte alespoň 20 minut a soustřeďte se na svá játra. Můžete cítit kameny, jak putují žlučovody, může se objevit pálení žáhy, slabost a pocení. Vydržte to – očista jater za to stojí. Pokuste se usnout, pokud budete potřebovat během noci na toaletu, běžte. Může se stát, že směs v žaludku přes všechna opatření neudržíte. Mluvím ze své praxe, příliš to nevadilo a očista přesto proběhla. Při druhé očistě byste vše měli snášet již lépe. Případná nevolnost zmizí druhého dne během dopoledne.
Nyní vypijte 3 sklenici /200 ml) Epsomské soli. Při žízni můžete nejprve vypít sklenici vody. Odpočívejte. Tato třetí sklenice pro mě byla i přes svou hořkost nejpříjemnější, protože mi začalo opadávat houpání žaludku a dokonce jsem chvilku usnula.
Čeká na vás poslední sklenice s roztokem Epsomské soli, vypijte ji a vše ostatní již bude probíhat hladce.
V tuto dobu si můžete dopřát čerstvě vymačkanou ovocnou šťávu a za půl hodiny si můžete dát 1 – 2 kusy ovoce.
V tento den počítejte s tím, že nebude příliš možné vzdalovat se od toalety. Také myslím, že právě v tento den konečně pochopíte opodstatněnost celé očisty jater. Alespoň já jsem nevěřila vlastním očím nad materiálem, který rychle opouštěl mé tělo a to prakticky celý den.
Následující týden po očistě dodržujte vegetariánskou stravu bez živočišných bílkovin. Po první očistě jater můžete mít zvýšenou teplotu a cítit únavu. Vše se upraví samo, nemusíte mít obavy.
Nejtěžší je první očista. Jednak fyzicky, protože tělo opouští hodně staré žluči, plísně a zelených zátek a také psychicky, protože ještě nevíte, co vás čeká. Pokud se vám mnoho kamenů nevyplavilo, znamená to, že jste hodně zaneseni a je důležité pokračovat dál. Po třech až čtyřech týdnech byste měli očistu zopakovat. Během prvního roku byste měli projít minimálně 4 očistami, maximálně však 7. Potom by již mělo stačit 1 krát do roka. Zopakovat očistu alespoň 4 krát je důležité, protože játra jsou složena ze 4 částí a při jedné očistě se stačí vyčistit jedna část. Kameny se v těle usazovaly mnoho let, jsou hladké jako oblázky na pláži omleté vodou, také proto nemusíte pociťovat žádné bolesti, ale kameny brání normálnímu fungování jater. To co nazýváme „kameny“ jsou granulky konzistence plastelíny, velikosti hrachu, fazole nebo i vlašského ořechu.
Ani tuto očistu ovšem nepodstupujte, pokud trpíte akutním onemocněním.
Očista jater pitím oleje s citrusovou šťávou nemusí každému vyhovovat, přestože je nejúčinnější. Pro tyto případy uvádím ještě alternativní možnosti očist jater pomocí zeleninových šťáv.
– odšťavněte si mrkev, červenou řepu a okurku v poměru 10:3:3 (250 g :75 g : 75 g)
– během dne pijte 3 – 4 krát 1/2 sklenice
– kůru dodržujte 14 dní. První rok 4 krát 14 dní a to každé tři měsíce, potom stačí 1 krát ročně 14 dní.
Čerstvá šťáva z jablek má velkou schopnost očistit organismus, zejména játra, ledviny, žlučník. Šťávu si připravujte vždy čerstvou, lépe ze sladších jablek. Pijte ji po malých doušcích a každý lok důkladně prosliňte. Někteří lidé mohou mít v žaludku nepříjemné pocity, může se objevit plynatost. Pro tyto případy šťávu důkladně odfiltrujte od dužiny. Abyste tělo připravili na popíjení jablečné šťávy, doporučuji týden před kůrou pít 1/2 sklenice šťávy 15 minut před každým jídlem. Samotná kůra trvá 3 dny a kromě jablečné šťávy nic jiného nejíte a ani nepijete.
8 : 00 hodin – 1 sklenice jablečné šťávy
10: 00 hodin – 1 sklenice jablečné šťávy
12: 00 hodin – 2 sklenice jablečné šťávy
14: 00 hodin – 2 sklenice jablečné šťávy
16: 00 hodin – 2 sklenice jablečné šťávy
18: 00 hodin – 1 sklenice jablečné šťávy
20: 00 hodin – 1 sklenice jablečné šťávy
pokračujeme stejně jako první den. Pokud byste se během kůry nevyprázdnili, zkuste pročisťující byliny nebo klystýr.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT