Vitamín C je nejspíš tím nejznámějším vitamínem, se kterým se už odmala setkáváme. V čem je pro organismus nepostradatelný? V jakých potravinách se vyskytuje? A jaké jeho formy existují?
Vitamín C neboli kyselina askorbová je látka, která je nezbytná pro správné fungování metabolických procesů v organismu. Jedná se o antioxidant, který v těle zachytává škodlivé volné radikály a chrání tělo před jejich škodlivými účinky.
Kromě toho je důležitý pro správnou funkci imunitního systému a využívá se i jako prevence v období chřipek a nachlazení. Vitamín C dále dodává tělu chybějící energii, pokud jsme unavení, přispívá k tvorbě kolagenu a podílí se na správném chodu nervové soustavy. Je nezbytný také v součinnosti s dalšími vitamíny (např. u vitaminu E podporuje jeho činnosti v organismu) a minerály (zvyšuje vstřebatelnost železa).
Lidské tělo není schopné vytvořit si vitamín C samo, musíme ho proto přijímat v potravě nebo ve formě doplňků stravy. Z přirozených zdrojů je na vitamín C nejbohatší ovoce a zelenina, konkrétně citrusy, jahody, kiwi, brokolice a růžičková kapusta. Vysoké množství vitamínu C obsahuje také černý rybíz, borůvky a rakytník.
Ovoce a zeleninu s obsahem vitamínu C je nejlepší konzumovat co nejčerstvější a v nezpracované formě. Čím více je potravina zpracovaná nebo tepelně upravená, tím více vitamínu C se z ní ztrácí. Céčko je totiž citlivé na vysoké teploty a oxidaci.
Vitamín C je rozpustný ve vodě. Proto pokud si chceme pochutnat na brokolici a zároveň z ní načerpat céčka co nejvíce, stačí ji jen krátce napařit, nikoliv uvařit v hrnci s vodou a nálev následně vylít.
Na podzim a v zimě v našich krajích přirozených zdrojů vitamínu C ubývá, můžete ho prosím doplnit ve formě šípkového čaje. Právě šípky jsou totiž jedním z dalších zdrojů tohoto vitamínu. Vitamínem C je téměř nemožné se předávkovat – nadměrné množství organismus vyloučí močí, v nejhorším případě má vysoké množství vitamínu projímavé účinky.
Tuto formu vitamínu C představuje bílá nebo lehce zažloutlá krystalická látka kyselé chuti. Tuto kyselinu je nejvhodnější konzumovat ve větším množství nárazově, a předejít tak rozvoji nachlazení, které už je tzv. na cestě. Osobám s refluxem a s problémy se žaludečními šťávami by ale nemusela udělat úplně dobře, kvůli své kyselosti může podráždit sliznici.
Tato forma vitamínu C je nejčistší a nejlépe vstřebatelná. Liposomy jsou miniaturní částečky tuků, které vitamín C obalují a nepustí jej do přímého kontaktu se sliznicí. Liposomální vitamin C proto bez obav mohou konzumovat i lidé s problémy s trávicím traktem. Tato forma vitamínu C se hodí při nárazové konzumaci v případě, že na vás “něco leze”, je vhodná ale i pro dlouhodobé užívání. Nevýhodou může být o něco vyšší cena.
Minerální askorbáty představují kyselinu L-askorbovou s navázaným minerálem. Nejčastější je askorbát hořečnatý, askorbát vápenatý nebo askorbát sodný. Obsažený minerál snižuje kyselost, přípravek je proto vůči trávicímu traktu šetrnější. Při konzumaci ale musíme mít na paměti, že do těla přijímáme i daný minerál – proto je potřeba brát v úvahu i potenciální vedlejší účinky.
Některé doplňky stravy obsahují i další formy vitamínu C, například askorbyl palmitát (Ester-C palmitát), který kombinuje vitamín C s kyselinou palmitovou. Tato forma je rozpustná v tucích a uvolňuje se do těla postupně. Z přírodních forem jsou oblíbené doplňky s výtažky ze šípků nebo aceroly.
Zdroje:https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-vitamin-c-formy.htmlhttps://www.vitaherbals.cz/news/ktery-vitamin-c-je-pro-vas-ten-nejlepsihttps://vitalpoint.cz/blog/clanek/vitamin-c-otazky-a-odpovedi.html
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT