Říká se, že na každou nemoc má příroda i svůj lék. Nejčastěji léčivou bylinu, která běžně roste nedaleko vašeho domova. Po jaké sáhnout, když vás trápí onemocnění dýchacích cest, astma nebo alergie? Vybavte svoji přírodní lékárničku bylinkami na zlepšení dýchání jak z českých luhů a hájů, tak z portfolia tradiční čínské medicíny.
Léčivé bylinky rostou v české přírodě od jara do podzimu. Už naše babičky z nich vyráběly všemožné tinktury, sirupy, odvary nebo je sušily a po zbytek roku z nich vařily voňavý bylinkový čaj. My jsme na léčivé účinky mnohých bylinek často zapomněli, a když nás skolí nějaké to respirační onemocnění, běžíme automaticky do lékárny. Obyčejný „plevel“ však často udělá minimálně stejně dobrou službu.
Jak už název napovídá, plicník má příznivý účinek na funkci plic. Tato rostlinka s fialovými květy a charakteristickou kresbou na oblých listech roste hlavně ve stinných a vlhkých lesích. Vypěstujete si ho bez problémů také na zahrádce. Plicník lékařský usnadňuje vykašlávání, využijete ho i při vážnějších dýchacích onemocněních, jako je zánět průdušek nebo bronchitida.
Žluté kvítky petrklíče jsou znamením, že jaro už dávno převzalo nadvládu nad zimou. Oddenky prvosenky jarní se využívají jako první pomoc proti rýmě, rostlinka dále pomáhá zmírňovat příznaky onemocnění horních cest dýchacích a pomáhá i při rozedmě plic nebo chronické bronchitidě.
Nenápadnou bylinku z čeledi hluchavkovitých zdobí droboučké fialové kvítky a její léčivou nať můžete sklízet od dubna až do července. Popíjení čaje z popence uleví od respiračních obtíží, natí můžete obohatit také různé pomazánky, saláty nebo použít místo petrželky jako posyp na uvařené brambory.
Mezi další české bylinky pro zlepšení dýchání patří třeba mateřídouška úzkolistá, která slouží pro dezinfekci dýchacích cest, tymián obecný, který působí antibioticky, kopřiva dvoudomá, která účinně působí proti chřipce a dalším virovým onemocněním, jablečník obecný, který uleví od suchého kašle nebo třapatka nachová neboli echinacea, která se hojně využívá pro podporu imunity a k likvidaci některých virů a bakterií.
Tradiční čínská medicína používá k podpoře správných funkcí dýchacího ústrojí kořen danshen (Dan shen) z rostliny šalvěj červenokořenná. Tento druh šalvěje přirozeně roste na území Číny, Japonska, Koreje a Mongolska. Je to kvetoucí rostlina z čeledi hluchavkovitých a její dužnaté červeně zbarvené kořeny zvané danshen se využívají v tradiční čínské medicíně už přes dva tisíce let. Léčivý kořen danshen obsahuje přes 200 účinných látek, vitamínů, minerálů a antioxidantů.
Klinická studie z roku 2014 zkoumala vliv konzumace kořene danshen na respirační onemocnění a jejich mechanismy. Vycházela při tom z předpokladu, že při dýchání se do plic dostávají různé škodlivé látky obsažené ve vdechovaném vzduchu a zároveň se do plicního oběhu dostává žilní krev z celého těla, takže také tyto škodlivé faktory vstupující do lidského těla z jiných oblastí mohou negativně působit na funkci plic. Ke zjištění uspokojivých výsledků je potřeba ještě dalších výzkumů, faktem ale zůstává, že danshen patří mezi dobře snášené léčivé rostliny s minimem nežádoucích účinků. Vedle potenciálního benefitu pro dýchací ústrojí se danshen řadí mezi významné antioxidanty a pozitivně ovlivňuje také činnost cévní soustavy.
Zdroje:https://www.vitalia.cz/clanky/3-bylinky-pro-lepsi-dychani-rostou-prave-ted/https://bylinky.net/dychaci.phphttps://link.springer.com/chapter/10.1007/978-94-017-9463-3_8
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT