Kořen kurkumy
Skryté našim zrakům pod zemí, jako hotový poklad. Kořeny některých rostlin vynikají nezvyklými léčivými vlastnostmi. Některé dýchají exotikou, jiné však běžně na zahrádce míjíme jako nevítaný plevel. Léčivé kořeny si hravě poradí s různými neduhy i s chronickým onemocněním. Které z nich stojí za to skladovat ve spíži?
Zázvor ve formě „čaje“ si běžně dopřáváme hlavně v chladných měsících, kdy tak účinně bojujeme proti nachlazení a podporujeme imunitu. Jako základ zázvorového nálevu nejlépe poslouží nastrouhaný zázvor, který tak pustí více šťávy než zázvor krájený. Pokud vám vadí štiplavá chuť zázvorového nápoje, doslaďte ho medem. Zázvor má široké využití také v kuchyni. Přidává se do pečení (v Británii nedají dopustit na zázvorové sušenky), dochucuje omáčky, masové i zeleninové pokrmy, a kromě čaje si z něj připravíte i svěží limonádu nebo léčivý zázvorový sirup.
Čím je kořen zázvoru pro naše zdraví tak prospěšný? Jak už bylo zmíněno, zázvor pomáhá od příznaků kašle, rýmy a nachlazení, je protizánětlivý a obsahuje antioxidanty. Jeho hlavní složka, gingerol, která má na svědomí právě onu výraznou chuť a aroma, dále výrazně podporuje trávení. Pomáhá při nadýmání i průjmech. Těhotným ženám může ulevit od nevolností (zde ovšem pozor, zázvor zároveň zvyšuje prokrvení dělohy, proto se o jeho užívání v těhotenství raději poraďte s lékařem).
Se zázvorem pracuje po dlouhá staletí ájurvéda, podle níž je prospěšné po každém jídle žvýkat tenký plátek zázvoru, aby se tak podpořil trávicí proces. Podle tradiční čínské medicíny patří zázvor mezi zahřívací potraviny, pochutnávejte si na něm proto hlavně v zimě. Zázvor lze užívat i vnějšně – například formou obkladů, zábalů, do koupelí či ve formě masážního oleje.
Sytě žluto-oranžový kořen kurkumy můžeme považovat za opravdové zlato. V Asii, odkud tato rostlina pochází, kurkumu využívali jako přísadu do vaření (právě kurkuma je hlavní složkou světoznámého indického karí koření) i do kosmetiky (kurkuma působí na pokožku protizánětlivě). A díky vysoké pigmentaci dokonce i pro barvení látek.
Kurkumu můžeme konzumovat začerstva nebo nasušenou a namletou na prášek. Slouží jako výborné dochucovadlo pokrmů (ochutí omáčky, zeleninová nebo luštěninová jídla i maso), kterým dodá lehce pikantní chuť a samozřejmě charakteristickou žlutou barvu. Velmi oblíbený je také tradiční asijský nápoj zvaný zlaté mléko (golden milk nebo také turmeric latté). Kurkuma existuje i ve formě doplňků stravy – kapsle, tablety nebo kapky dodají organismu potřebné látky.
A proč bychom kořen kurkumy měli konzumovat? Kurkuma je známá pro své antioxidační a protizánětlivé účinky. Podílí se i na zmírnění chronických onemocnění včetně revmatoidní artritidy. Obsažená látka kurkumin působí jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním a může snížit riziko infarktu. Různé studie se zaměřují také na zkoumání vlivu kurkuminu na odbourávání rakovinných buněk, naznačují jeho pozitivní vliv při léčbě Alzheimerovy choroby nebo deprese.
Kořen byliny ašvaganda (ashwagandha) je pro své blahodárné účinky známý pod přezdívkou indický ženšen. Po dlouhá staletí se používá v ájurvédě jako ztělesnění prevence zdraví. Kořen ašvagandy pomáhá udržovat rovnováhu v procesech probíhajících v lidském organismu. Hlavní účinnou látkou jsou withanolidy, ašvaganda ale obsahuje i mnohé vitamíny, minerály nebo aminokyseliny.
Ašvaganda snižuje pocity úzkosti a napětí a podílí se na zlepšení koncentrace a paměti. Pomáhá na řadu dalších zdravotních obtíží, včetně revmatismu a nespavosti. Používá se při potížích s početím, snižuje hladinu krevního cukru a podporuje správnou činnost srdeční soustavy. Ašvaganda se nejčastěji konzumuje ve formě kapslí obsahujících extrakt z léčivého kořene.
Také si z dob svého dětství pamatujete na pendrek nebo černočerné lékořicové bonbony? Kořen lékořice je velmi oblíbenou přísadou různorodých cukrovinek. Přidává se ale i do léčiv, tabáku nebo zubních past. Z kořene v přírodní formě se připravuje také čaj, který napomáhá správnému trávení a zmírňuje bolest v krku. Kromě příjemně sladké a mírně kořeněné chuti má lékořice i řadu pozitivních účinků pro lidské zdraví.
Lékořice slouží jako prevence onemocnění ústní dutiny (používá se při léčbě zánětu dásní a předchází zubním kazům). Využívá se také v ájurvédě, kde se tento léčivý kořen předepisuje při potížích s ledvinami, játry, žaludkem nebo při onemocněních dýchací soustavy. Lékořice působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém. V nadměrném množství však může přispět ke zvýšení krevního tlaku.
Žluté kvítky pampelišek rozsvěcují louky jako sluníčka, zarytí zahrádkáři je však vnímají jako nepříjemný plevel. A to je škoda. Celá rostlina má totiž velmi pozitivní účinky na zdraví, a to včetně kořene, který je na tak drobnou květinu až překvapivě dlouhý a robustní. Kořen pampelišky slouží jako silné diuretikum – zvyšuje produkci moči, a odstraňuje tak z těla toxiny.
Pampeliška pomáhá zlepšit funkci jater a žlučníku, podporuje trávení, pomáhá při žaludečních nevolnostech a stimuluje chuť k jídlu. Čerstvý kořen pampelišky má mírně nahořklou chuť, pokud vám vadí, vyzkoušejte ho raději vysušený a namletý na prášek. Kořen pampelišky se konzumuje ve formě nálevů, oblíbená je i pampelišková káva, která slouží jako náhražka její kofeinové kolegyně.
Zdroje:
https://primanapady.cz/clanek-298572-nektere-koreny-maji-lecive-ucinky-a-pusobi-jako-afrodisiakum-vite-ktere-to-jsouhttps://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/236-zazvor-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitihttps://zdravi.euro.cz/leky/kurkuma-ucinky-vyuziti/https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/103-lekorice-sladke-drevo-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT