Mám kamarádku, která mi systematicky odtajňuje věci, pro mě do té chvíle skryté a moje obzory se pomalu, leč stále nezadržitelně rozšiřují. Jedním takovým překvapením byl pro mě kdoulový sýr. Že nevíte co to je, ten kdoulový sýr? Ne? No dobře. A znáte kdouli? A kdouloň? No, taky jsem už zapomněla, ale velmi mě zaujala – kdoule i kdoulový sýr.
O existenci kdoulí a kdouloní věděli již staří Řekové a pěstitelé ve střední Asii, pochází z města „Kydon“ a odtud také název kdoule. Platila za symbol plodnosti a zdraví. Jako lék působila proti průjmům a krvácení, kdoule se užívaly ve formě vína nebo moštu.
Kdouloň je keř, který dorůstá výšky 3 – 6 metrů. Kdoule je ovoce tvaru malé, žluté hrušky nebo malého žlutého jablka a obsahuje velkou spoustu vitaminů. Jen pozor! Na čerstvě utrženém plodu si vážně nepochutnáte. Tyto voňavé plody nejdříve putovaly do prádelníků našich babiček, kde nádherně provoněly prádlo a ještě odehnaly kdejakou havěť (třeba moli). K další úpravě je z prádelníků vyndejte až kolem vánoc, to kdoule teprve dozrály do správného stadia, kdy je můžeme po opucování chloupků začít vařit, sušit či kvasit.
Kdoule obsahuje velké množství pektinu, vitamin C, vitamin B a minerální látky jako je draslík, měď, fosfor, železo, vápník a zinek. U nás je kdouloň nejčastěji používána jako podnož pro jiné druhy ovoce, především hrušně. Kultivary hrušní roubované na kdouloně dobře plodí, plody bývají dokonce větší, než na semenáči. Kdouloň začíná plodit obvykle v malém množství třetí nebo čtvrtý rok po výsadbě. V plné plodnosti by měly být okolo desátého roku od výsady. Životnost stromu od příchodu do plodnosti je 30 – 40 let.
Plody jsou zejména ve Středozemí a střední Asii zpracovány na džemy, marmelády, želé a používají se i ke konzervování. Když se vaří, jsou vynikající horká se smetanou nebo máslem, je to výborný, rychlý dezert. Také se dají upéci s jablky, portugalský název této dobroty je marmelo. Kdoule vlastně daly vzniknout názvu marmeláda.
Myslím, že je velká škoda, že u nás většinou tyto stromy upadly v zapomnění. Pro jejich pěstování přitom hovoří následující:
– pokud mají stromy správnou péči, plodí pravidelně
– stromy jsou nižšího vzrůstu, tedy se snadno udržují a sklízí
– kvetou později, nejsou tolik ohroženy jarními mrazíky
– ovoce nepodléhá rychle zkáze
– ceny za prvotřídní ovoce jsou vysoké
– kdoule je odolná vůči škůdcům
Kdoule vždy prochází před konzumací tepelnou úpravou. Za syrova nejsou dobré, chutnají trpce a mohou způsobit žaludeční potíže
1 kg kdoulí
0,5 kg cukru
1 citrón
voda
Kdoule pořádně vypucujeme, abychom je zbavili chloupků, vykrojíme jádřince a nakrájíme na kostky. V jedné nádobě povaříme cukr v 300 ml vody a v druhé nádobě povaříme kdoule s vymačkaným citrónem. Společně s nastrouhanou kůrou z citrónu potom přendáme kdoule do svařené vody s cukrem. Pokud chcete směs jemnější, je možné ji rozmixovat. Džemem naplňte sklenice, pevně je uzavřete a nechte chladnout dnem vzhůru.
2,5 litrů vody
1 kg cukru
citrón, kůra skořice, hřebíček
Cukr povaříme ve vodě. Oloupané kdoule nakrájíme na kostičky a vložíme je do sklenic na kompoty, přidáme hřebíček, kousek skořice a plátek citrónu. Zalijeme převařenou vodou s cukrem, tak aby byly všechny kdoule pod vodou. Sklenice zavařujeme asi 20 minut při mírnějším plameni.
150g hladké mouky
100g másla
80g cukru
2 kdoule
3 vejce
4 lžíce medu
1 celá vanilka, 2 lžičky mleté skořice, 1/2 sáčku prášku do pečiva, máslo na vymazání formy, špetka soli
Koláčovou formu vymažeme máslem a odložíme stranou. V míse vyšleháme vejce s cukrem do pěny a poté vmícháme máslo. Do směsi přidáme oloupané, nadrobno nakrájené kdoule, zbytek surovin a pořádně promícháme. Těsto vlijeme do předem připravené formy a pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C asi 40 minut. Ještě teplé podáváme.
Tak a nesmím zapomenout na recept, pro mě nejchutnější a tím je kdoulový sýr, velká dobrota. Je to recept našich babiček a kousek kdoulového sýra vám pomůže po obědě s trávením.
300 g cukru (můžete část cukru nahradit stevií)
šťáva ze dvou citrónů
lískové nebo vlašské ořechy, mandle, konopné semínko, rozinky, sušené ovoce dle chuti, čokoláda na vaření
Zralé, odleželé kdoule očistíme od chloupků, nakrájíme na menší kousky a vaříme v malém množství vody do změknutí. Potom je rozmixujeme a propasírujeme přes síto. Hmotu vrátíme na sporák, mícháme a to až do doby kdy zůstává na dně rýha po vařečce. Když vedle kápnete a kapka rychle ztuhne, máte dovařeno. Přidat můžeme nasekané ořechy, konopné semínko, na malé kousky pokrájené sušené ovoce atd. Na plech si dáme pečící papír, na něj hmotu z kdoulí a sušíme v mírně teplé troubě až do usušení. Poté nakrájíme na kousky a můžeme je namočit do čokolády nebo prosypat moučkovým cukrem, který jsme smíchali napůl s maizenou (škrob zabrání osliznutí).
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT