Žijeme v 21. století, ve století, kdy technika a věda postupují takovou rychlostí, že běžný člověk zpravidla dlouho krok neudrží. Jsme svědky nových objevů, převratných vynálezů a přitom jako kdybychom se najednou začali vracet zpět do doby, kdy zákazy a příkazy byly na denním pořádku. Nesmíme dostávat informace o léčivých účincích bylin a přírodních preparátů, nesmíme si vypěstovat kytku konopí, která je na planetě možná stejně dlouho jako my, musíme nechat očkovat děti a to i když s tím nesouhlasíme, a přitom všem nám klasická medicína nabízí čím dál méně možností uzdravení. Kolikrát již téměř každý z nás zažil situaci, kdy si s ním lékař nevěděl rady? Roste seznam nemocí, které dostávají nálepku nevyléčitelné a doživotní. A není jich málo. Zmíním například cukrovka, všechny autoimunitní nemoci, AIDS, roztroušená skleróza, hypo nebo hyperaktivita štítné žlázy, kardiovaskulární nemoci, a další a další. Pokud uslyšíte některou z těchto diagnóz, připravte se na sdělení lékaře, že na chemii již budete do konce života. A proč? Vždyť příroda nabízí nepřeberné množství zelených léků, které stačí jen sníst či minimálně upravit. Ve své komplexnosti jsou nám prospěšné a to bez závažných vedlejších účinků. Mezi jeden takový zelený zázrak patří zcela jistě kalisie voňavá, o které se nyní rozepíši.
Kalisie voňavá je tropická rostlina, známá již více než 100 let. Původem pochází z tropické části Ameriky, odkud se dostala do tichomoří, a potom až do Austrálie. U nás se v současné době pěstuje jako pokojová rostlina, protože nesnáší nízké teploty (neměla by mít méně než 12°C). V tropech ji najdete ve stínu velkých vzrostlých stromů, kde si užívá vlahé teplo, bez přímého přístupu slunce. Před sluncem ji rozhodně chraňte, protože přímé slunce nesnáší. To jí spálí listy a rostlina zahyne. Kalisie voňavá patří do čeledi jednoděložných rostlin z řádu křížatkotvaré (commelinales) z čeledi křížatkovité (commelinacae). Je známo asi 40 rodů a asi 625 druhů. Že jste o kalisii ještě neslyšeli? Možná vám ji připomene spíše název její blízké příbuzné – voděnky, lidově – „Blázen“. Kalisii jako pokojovku umístěte na teplé místo ve stínu a v létě ji zalévejte každý den, v zimě maximálně 3x týdně. Pokud je venku nad 12°C, vydrží vám kalisie venku a to do prvních ranních mrazíků. Kalisie voňavá se rozmnožuje pomocí horizontálních výhonků. Pokud chcete kalisii rozmnožit, stačí, když vezmete vrcholovou listovou růžici se dvěma kolínky a dáte ji zakořenit. Nejlepším obdobím pro množení nových rostlin je březen či duben. Jednou týdně je dobré rostlinu pohnojit. Na českém trhu je možné sehnat Symbivit s mykorhizními houbami, které kalisii připomínají domácí prostředí v tropech. Květinu po zakořenění přesaďte do většího květináče, do kterého namícháte směs kvalitního kompostu s 30% písku. Ke kořenům kalisie nasypte hnojivo symbivit.
Hlavními látkami kalisie voňavé jsou flavonoidy ( kemferol a kvercetin) dále fyrosteroly, gamalinolenová kyselina, alkaloidy, glykosidy, polysacharidy, vitaminy řady B, vitamin C a PP. Z minerálních látek bór, měď, selen a hlavně železo. S intenzivním výzkumem léčivých účinků kalisie se začalo více než před dvaceti lety a to nejdříve v bývalém Sovětském svazu, později také v Americe.
Kalisie je z hlediska léčivých vlastností přírodní lékárnou a je velmi vhodné pěstovat si ji doma, abychom mohli jejích účinků kdykoli využít. Léčivé účinky má celá rostlina, k léčení ovšem nejčastěji využíváme listy a oddenky. Oddenky jsou nejúčinnější, pokud dorostou délky 9 ti kolínek. Listy i oddenky před dalším zpracováním vkládáme do ledničky, oddenek na 14 dní a list minimálně na 4 dny. Kalisie je rostlinný biogenní stimulátor, ale také efektivně léčí mnohá onemocnění. Vzhledem k vysoké koncentraci (hlavní stvol) obsahových látek, je u kalisie nutné dodržovat přesné dávkování. Při dodržení dávek se neobjevují žádné vedlejší účinky. Pokud ovšem trpíte chronickým onemocněním, je vhodná konzultace s lékařem.
Kalisie je silný antioxidant, diuretikum a spasmolytikum. Používá se při různých typech alergií, zvýšené lomivosti kapilár, při zánětlivém onemocnění ledvin, některých kardiovaskulárních a infekčních onemocněních. Vylučuje toxické látky z organismu, léčí narušenou činnost močového měchýře, žaludeční a dvanácterníkové vředy, působí žlučopudně, léčí onemocnění prostaty, má silný protirakovinný účinek (brzdí nárůst rakovinných buněk). Velmi dobrých výsledků dosahuje při likvidaci myomů, cyst, také u rakoviny ženských pohlavních orgánů, dělohy, vaječníků, prsu, plic, štítné žlázy, žaludku a konečníku. Používá se k léčbě očních a infekčních onemocnění, dermatóz, má antibakteriální a protisklerotický účinek. Pomáhá u chorob sleziny, při bronchiálním astmatu a u plicních chorob. Hojí rány, spáleniny a zranění. Působí rychle proti bolesti hlavy, při vředech v nose nebo konečníku. Každá nemoc vyžaduje trochu jinou přípravu a délku louhování kalisie. Doporučuji postupy dodržovat co nejpřesněji.
Rozdrtíme 40 kolínek bez listů a zalijeme 1,5 litrem vodky nebo slivovice a 10 dní louhujeme v temnu. Užívejte 1 kávovou lžičku 40 minut před jídlem po dobu 10 dní. 10 dní přestávka a znovu pokračujeme dalších 10 dní 1 kávovou lžičkou 40 minut před jídlem. Nezapíjejte vodou a ani neužívejte během jídla. Cyklus 5x opakujte.
Dva spodní listy utrhneme a dáme na 4 dny do ledničky, po 4 dnech listy rozmělníme a zalijeme 1,5 litru toplé vody a 15 minut vaříme ve skleněné nebo smaltované nádobě. Odstavíme a zabalíme do deky, aby směs pomalu chladla. Druhý den po uvaření pijeme teplé 0,5 dcl 40 minut před jídlem 3x denně. Odvar může zůstat přikrytý v teplé místnosti. Užíváme 10 dní potom 14 dní přestávka. Pokračujeme až do dosažení hodnoty krevního cukru 5 -6 mmol/l.
Natrháme 5 kolínek, která dáme na 14 dní do ledničky, potom vyndáme a louhujeme ve slivovici či lihu (40 – 70% alkoholu) minimálně 7 dní, natíráme bolavé klouby 3x denně do ustoupení potíží.
Dva větší listy se uloží na 3 dny do ledničky. Po třech dnech listy jemně rozdrtíme a zalijeme 1,5 litrem teplé vody. Vaříme 15 minut. Potom odstavíme, zabalíme dekou a necháme vychladnout. Pije se 3x denně 0,5 dcl 40 minut před jídlem po dobu 10 dní. Přestávka 14 dní. Cyklus 5 x opakujeme.
Dlouhodobé užívání lihového výtažku z kalisie voňavé vede k zastavení těchto onemocnění. 3 x denně 1 kávová lžička před jídlem po dobu 10 dní, přestávka 7 dní. Cykly opakujte po dobu minimálně 5 měsíců. Příprava – 40 oddenků dáme na 14 dní do lednice, potom dme do 1 litru slivovice nebo lihu (min.52 %), necháme stát ve tmě 10 dní, potom užíváme dle návodu.
Dva velké listy kalisie voňavé utrhneme a dáme na 4 dny do lednice. Pak listy rozmělníme a dáme do 1,5 litru teplé vody, vaříme 15 minut. Zabalíme do deky a necháme louhovat do příštího dne. Odvar pak používáme teplý 3x denně 40 minut před jídlem a to 0,5 dcl po 10 dní. Zároveň natíráme dlaně rukou , plosky nohou a oblast bolesti )hrudník, podbřišek, hrdlo) lihovým extraktem, který připravíme z 15 ti kolínek oddenků kalisie v 52% lihu nebo slivovici
Denně pijeme odvar z kalisie voňavé, který si připravíme ze dvou velkých listů, které po utržení dáme do ledničky minimálně na dobu 4 dnů. Pak listy rozdrtíme a vaříme na mírném ohni v 1,5 litru teplé vody 15 minut. Pijeme druhý den 2x denně , ráno a večer 40 minut před jídlem, a to 0,5 dcl.
Dva velké listy dáme na 4 dny do ledničky. Poté listy rozdrtíme a dáme do jednoho litru teplé vody. Vaříme na mírném ohni 20 minut. Odvar uložíme do deky a necháme louhovat 1 den. Pak používáme 4x denně 40 minut před jídlem po dobu 7 dní. Stejně dlouho pak uděláme přestávku. Celý cyklus opakujeme minimálně do ustoupení potíží.
Modřiny, bodné a sečné rány, otlaky, proleženiny, křečové žíly – 3x denně natírat místa lihovým extraktem nebo mastí z kalisie po dobu do vymizení potíží.
Při píštělích, hemoroidech, svědění konečníku a podobně se osvědčilo natírání konečníku 3x denně odvarem z listů kalisie voňavé. Dva velké listy dáme na 4 dny do ledničky, pak listy rozdrtíme a dáme do 1 litru teplé vody. Vaříme 15 minut. Zabalíme do deky a necháme den vyluhovat. Natíráme 3 – 5x denně konečník. Přibližně u 30% pacientů se osvědčilo používání masti do konečníku na noc. Oba způsoby léčby jsou možné.
Natíráme postiženou oblast lihovým extraktem z kalisie 3x ž 5x denně po dobu 10 dní. Pak 5 dnů přestávka a opět pokračujeme natíráním do vymizení potíží. Až 5 kolínek kalisie dáme do 52% lihu, slivovice či vodky, necháme louhovat minimálně 7 dní v tmavé místnosti a pak natíráme.
Dva velké spodní listy kalisie utrhneme, dáme na 4 dny do ledničky, pak listy rozdrtíme a dáme do 1,5 litru teplé vody, vaříme 15 minut. Necháme zabalené v dece 1 den, aby došlo k dokonalému vyluhování biologicky aktivních látek. Pak používáme celoročně v pravidelných 10 ti denních cyklech. Stačí pít 1x denně teplý odvar 40 minut před snídaní po dobu 10 dní, pak 14 dní odpočinek a opět celý cyklus opakujeme.
Odvar z kalisie voňavé upravuje funkci štítné žlázy, jak hypo tak hyperfunkci štítné žlázy. Dva velké listy kalisie voňavé dáme na 4 dny do lednice. Pak je rozdrtíme a dáme do 1 litru teplé vody. Vaříme na mírném ohni 20 minut. Zabalíme do deky a necháme celý den vyluhovat. Pijeme 3x denně 0,5 dcl 40 minut před jídlem, teplé. Na noc uděláme kompresní obklad na hrdlo. Vše děláme 25 dní, pak 5 dní přestávka a opakujeme 3x po sobě.
Z více než 9 ti kolnkových oddenků dáme 20 kolínek do 0,5 litru vodky nebo slivovice. Ponecháme 14 dní louhovat. Po 14 dnech započneme s užíváním, a to 3x 10 kapek první den. Druhý den 3x 11 kapek, třetí den 3x 12 kapek. Pokračujeme dále s přidáváním jedné kapky, až se hodnota dostane na 3x 40 kapek denně. Potom začneme počet kapek odebírat, až dostaneme hodnotu 3x 10 kapek. Potom léčbu na 10 dní přerušíme. Celý cyklus se opakuje 3x po sobě s desetidenními přestávkami. Při rakovině kůže nebo při otevřených ranách, píštělích a vředech se nedoporučuje poklaádat listy kalisie přímo do rány dlouhodobě, ale maximálně dva dny. Nejlépe lze zacelit porušenou kůži, když rozředíme vymačkanou šťávu z oddenků vařicí vodou v poměru 1:5 a po vychladnutí přikládáme na rány.
Rozmělníme 40 kolének kalisie bez listů a zalijeme 1,5 litru vodky nebo slivovice, ponecháme 9 dnů v temnu. Dásně se natírají 3x – 5x denně, popřípadě lze i žvýkat oddenky po malých částech 3x denně.
1 díl šťávy vylisované z listů a oddenků kalisie se smísí se třemi díly lanolinu nebo 3 díly rakytníkové masti. Pokud chceme zesílit účinnek takto vyrobené masti, dáváme 1 díl rakytníkového oleje, 1 díl šťávy z kalisie, 1 díl šišáku bajkalského, 1 díl kaštanu koňského, 1 díl měsíčkové masti a 1 díl mumio masti. Pokud smícháme všechny masti dohromady, máme jeden z velmi účinných prostředků na odstranění kožních potíží. Někdy se používá 1 díl šťávy a 1 díl medu.
List kalisie pomalu rozžvýkáme, maximálně 3x denně.
3x denně vytírat nos šťávou z listu kalisie.
Nařezat 50 kolínek a naložit je do 0,5 litru vodky nebo slivovice po dobu 10 dní. Pak procedit a ráno 40 minut před jídlem nakapat 10 kapek extraktu do 30 ml teplé vody, vypít. Večer pak 40 minut před jídlem vypít stejné množství extraktu a vody. Další den zvyšujeme počet kapek až do 35 kapek extraktu. Potom dávkování extraktu zase budeme snižovat na výchozí dávku 10 kapek extraktu. Po první kůře je týden přestávka, též po druhé kůře. Při třetí kůře zvyšujeme podávání extraktu na 3x denně 40 minut před jídlem. Po třetí a dalších kůrách jsou přestávky 10 denní. Doporučuje se elkem 5 kůr (asi 8 měsíců).
Po dobu 30 dnů žvýkat oddenek o délce 3 cm. Pak přestávka týden a opět žvýkat oddenek. Pomalu a pořádně proslinit. Pokud nenastane alergická reakce, lze žvýkat oddenek do vymizení obtíží. Rozžvýkaný oddenek vyplivněte.
Po dobu potíží žvýkat oddenek o velikosti 3 cm.
Na postižené místo v prsu, varleti nebo otok se přikládá kompresní obklad z rozdrcených listů kalisie(možno použít i odvar z listů a současně se připraví extrakt z 15 kolínek, která se vyluhují na tmavém místě v 0,5 litru slivovice nebo vodky. Užívat 3x denně kávovou lžičku 20 minut před jídlem a 3x denně ještě žvýkat oddenek (1 kolínko), pak vyplivnout.
Po dobu potíží žvýkat malý kousek listu 3x denně, rozžvýkaný list vyplivnout.
Natírat hrudník na noc výluhem z kalisie. Pít výluh 3x denně 1 kávovou lžičku. Natírat výluhem lymfatické cesty, uzliny, ruce, chodidla, kolenní a loketní jamky, kompresní obaz na čelo – 3x denně.
15 kolínek dát do 0,5 litru minimálně 50% lihu nebo slivovice a nechat louhovat 12 dní na tmavém místě. Jednou denně 40 minut před jídlem a dáme do 1 dl teplého čaje 15 kapek extraktu – po dobu 30 dní. Pak 5 dní přestávku a opět opakovat.
Natíráme paty na noc 15 dní lihovým extraktem z 15 kolínek naložených v 1 litru slivovice, do vymizení obtíží.
Důležité upozornění – Vždy používáme listy a oddenky kalisie voňavéze starších rostlin, které mají nejméně 9 kolínek. Lihové extrakty nebo vodní odvary z mladších rostlin nemají dostatek biologicky aktivních látek. Listy vaříme vždy ve skleněných nebo smaltovaných nádobách, nesmějí přijít do styku s kovem. Před dalším použitím vždy listy i oddenky dáme do lednice. Listy 3-4 dny, oddenky 14 dní. Přeji příjemné užívání.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT