Jestliže trpíte depresí, potřebujete odbornou pomoc. Víte, že vám ale k lepším pocitům může přispět i strava? Deprese a jídlo totiž mají úzkou souvislost.
Na talíři můžete najít spoustu potravin, které posílí vaše dobré pocity a vyrovnanost. Je ale také potřeba vědět, že žádná určitá dieta k léčbě deprese neexistuje. Konzumace určitých potravin a omezení, nebo vyloučení jiných však může mít vliv na příznaky deprese.
Koneckonců tím se zabývali i vědci v rámci studie z roku 2017. Zjistili, že příznaky lidí se středně těžkou až těžkou depresí se zlepšily, když prošli nutričním poradenstvím a následně konzumovali po dobu 12 týdnů zdravější stravu. Jednalo se především o čerstvé potraviny s vysokým obsahem živin. Účastníci studie omezili zpracované rafinované potraviny, sladkosti a smažená jídla. Depresivní symptomy, včetně nálad a úzkostí se zlepšily a u více než 32 % účastníků se stav vrátil k tomu před nemocí. Které jídlo pomáhá proti depresi? Podívejme se na to z hlediska obsažených složek.
Kurkumin je jednou ze složek v koření zvaném kurkuma. Kurkumin zvyšuje hladinu dopaminu a serotoninu, což jsou látky, které se podílejí na přenos vzruchů a pozitivně ovlivňují psychiku, pomáhají při úzkostných a depresivních stavech.
Látku safranal najdeme ve vzácném šafránu. Známé, i když poněkud drahé, koření umí v mozku zvyšovat hladinu serotoninu.
Tryptofan patří mezi proteinogenní aminokyseliny, které za přispění vitaminů B3 a B6 přispívají k syntéze hormonů melatonin a serotonin (říká se mu hormon štěstí). Melatonin napomáhá klidu. Tryptofan najdeme třeba v banánu, špenátu, kešu oříškách, dýňových semínkách, fazolích, tuňáku, ale i třeba v kuřecím, krůtím a hovězím mase. Například kešu oříšky ještě obsahují hořčík, který mírní napětí. Další obsaženou látkou je vitamín B3. Kromě jiného zlepšuje kvalitu spánku a podporuje psychické zdraví. Banány kromě jiného obsahují i velké množství vitamínu B6 (napomáhá zlepšení nálady) a draslíku (ovlivňuje správnou funkci nervové soustavy).
O omega-3 mastných kyselinách se ví, že zvyšují hladinu serotoninu v mozku a posilují jeho působení. Mohou se tedy využívat jako prevence deprese. A kde tyto složky najdete? Nejznámějším zástupcem omega-3 mastných kyselin jsou především mořské ryby (losos, makrela, sardinky), dále vejce, vlašské ořechy, lněná a konopná semínka.
Také vitamín B9 patří mezi látky, které přispívají k duševní pohodě. Vliv má také na neurotransmitery serotonin, dopamin a noradrenalin, jejich tvorbu, rovnováhu a fungování. Velké množství vitamínu B9 najdeme v brokolici, špenátu, kapustě, listovém salátu, hrášku, čočce.
Mezi antioxidanty patří například vitamín C. Jeho zásobu mají nejen citrusy, ale velké množství najdeme také v červené paprice. Spoustu antioxidantů obsahují borůvky.
Ke zklidnění se často používají také bylinky. V případě meduňky lékařské jsou za tyto sedativní účinky zodpovědny terpeny (citronellal, citronellol, geraniol, linalool, citral, limonen a eugenol). Mezi účinné bylinky patří také Ashwagandha, která je považovaná za adaptogen (vyrovnává psychický i fyzický stres). Má snižovat hladinu kortizolu, což je stresový hormon.
Před tím, než se rozhodnete pořídit si nějaký doplněk stravy, zkonzultujte to s ošetřujícím lékařem. Obzvlášť pokud užíváte jiné léky, které by si mohly navzájem škodit.
Zdroj: verywellmind.com everydayhealth.com medicalnewstoday.com
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT