S blížícím se začátkem jara naše těla volají po očištění od těžších jídel, která máme během zimy přirozenou potřebu jíst, a od toxinů nahromaděných během uplynulého roku. V tomto období je vhodné podpořit naše hlavní detoxikační orgány: játra a ledviny. Jak toho docílit?
Tradiční čínská medicína věří, že teprve pokud jsou játra zdravá a v harmonii, tělo může fungovat tak, jak má. Játra jsou nepárovým orgánem, uloženým v pravé části břišní dutiny pod bránicí. Jejich hlavní funkcí je filtrace krve, kterou tak očišťují od toxinů, a tím zabraňují, aby se tyto nežádoucí látky hromadily v organismu. Kromě toho jsou játra hlavním orgánem zodpovědným za správnou funkci metabolismu.
V dnešní době jsme toxinům vystaveni téměř nonstop – jsou obsaženy ve znečištěném ovzduší, v průmyslově zpracovaných potravinách, v chemických látkách obsažených v kosmetice, v čisticích prostředcích i v oblečení. Zejména po zimě, kdy se navíc častěji živíme tučnými a nepříliš zdravými jídly, je proto vhodné správnou funkci jater posílit.
Pokud chcete pro zdraví jater udělat jednoduché a udržitelné kroky, zaměřte se nejprve na svůj jídelníček. Vyřaďte z něj alhohol a omezte také kofeinové nápoje. Vyhnout byste se měli také prozánětlivým potravinám, mezi které patří ultrazpracované potraviny, rafinovaný cukr, ale i ovoce a zelenina s obsahem pesticidů.
Jaké potraviny tedy posilují zdraví jater? Jsou to především hořké byliny a zelenina, které přirozeně začínají růst právě v období jara. Při procházce do přírody si proto (na co nejčistším místě) nasbírejte pampelišky a kopřivy a připravte si z nich hořčinami nabitý odvar. Konzumujte také brukvovitou zeleninu, jako je brokolice a květák, listovou zeleninu (špenát, mangold, rukola, čekanka) a potraviny s obsahem probiotik (kysané zelí, kombucha nebo kefír).
Z doplňků stravy se pro posílení jater hodí zejména antioxidant glutathion, oblíbený je také ostropestřec mariánský nebo jedlé řasy chlorela a spirulina. Tradiční čínská medicína pak pro posílení jater doporučuje věnovat pozornost emocím. Játrům škodí zejména vztek, zášť a lpění na situacích, které se odehrály v minulosti. Na místo toho bychom v sobě měli kultivovat trpělivost a soucit.
Ledviny také slouží k detoxikaci; zajišťují filtraci krve a vylučují z těla odpadní látky prostřednictvím moče. Tradiční čínská medicína považuje ledviny za centrum životní energie a přezdívá jim „pramen života“.
Oslabené ledviny se proto mohou projevit nejen na fyzické úrovni (chronické a akutní onemocnění ledvin), ale také na úrovni emoční (pocity strachu, úzkosti, nadměrná únava, snížení chutě do života) a vztahové (nezdravé vztahy, na kterých lpíme, škodí zdraví ledvin).
Ledvinám bychom měli věnovat podle tradiční čínské medicíny pozornost hlavně v měsíci únoru, kdy je stále hlavním elementem voda. Právě o proudění vody v organismu (konkrétně o filtraci krve a tvorbu moči) se ledviny nepřetržitě starají.
Ledvinám prospívá teplo, a to jak vnější, tak vnitřní. V praxi to znamená, že bychom se neměli vystavovat chladu a zároveň je vhodné doplňovat teplo tělu i prostřednictvím zahřívacích potravin. Mezi ně patří tepelně zpracovaná zelenina (na páře, pečená, blanšírovaná nebo fermentovaná), vývary, luštěniny a tepelně upravené obiloviny.
Stejně jako játrům, i ledvinám prospívá konzumace odvaru z pampeliškových a kopřivových listů. Dalšími účinnými bylinami pro zdraví ledvin jsou zlatobýl, přeslička nebo lichořeřišnice. Na posílení ledvin je vhodné užívat také medicinální houbu cordyceps.
Zdroje:https://vitalweb.cz/2129/novorocni-pece-o-jatra-a-zlucnik-jak-podporit-tyto-organy-po-narocnem-zaveru-rokuhttps://www.mj-krasazdravi.cz/blog/zdravi-z-pohledu-cinske-mediciny-6–dil–duben-a-jatra/https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/k-cemu-mame-jatra-a-jak-je-posilit/https://www.mj-krasazdravi.cz/blog/zdravi-z-pohledu-cinske-mediciny-4–dil–unor-a-ledviny/https://www.nzip.cz/clanek/577-ledviny-struktura-a-funkcehttps://www.hermankuvherbar.cz/byliny-na-podporu-ledvin.html
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT