Větší množství jídla, které často mívá do zdravého jídla daleko a nějaký ten alkohol. Ať už je to vánoční období, ale také nejrůznější oslavy, některá období mohou pro pro náš organismus zkrátka představovat přílišnou zátěž. Důsledkem je pak podrážděné zažívání. Není třeba hned sahat po lécích. Je několik možností, jak zvládnout nadýmání, pálení žáhy, zácpu nebo průjem přírodní cestou.
Pálení žáhy se odborně nazývá pyróza představuje pocit pálení na hrudní kosti. V souvislosti s tím také hůře polykáme a máme stísněný pocit v krku. K těmto pocitům dochází tím, že žaludeční šťávy dráždí sliznici jícnu. Často potíže samy od sebe zmizí, ale můžeme jejich odchod také urychlit?
Vyplatí se omezit pikantní jídla, citrusy, česnek, čokoládu, ale také třeba kávu, pivo a bílé víno. A které rostliny pomohou? Připravit si můžete čaj z kopretiny řimbaby. Skvělých výsledků na trávicí soustavu dosahuje gel z aloe very. Pomáhá nejen při pálení záhy, ale i nadýmání nebo průjmu a také při dlouhodobých problémech s trávením. Není ale vhodný pro těhotné a kojící. Z medicinálních hub můžete zase vyzkoušet čagu, která vykazuje prospěšný vliv na střevní mikroflóru.
Také nadýmání (odborně flatulence) představuje častý problém podrážděného zažívání. Pocity nafouknutí, až mírné bolesti nejsou nic příjemného. Je dobré podpořit činnost žlučníku, jater a slinivky. Kromě aloe very a čagy patří mezi známé rostliny proti nadýmání patří máta, meduňka, anýz, kmín, koriandr, heřmánek. Nelze zapomenout ani na fenykl, který se objevuje i v čajích pro kojící ženy. Nadýmání a plynatost pomáhá řešit svým vlivem na slinivku také houba penízovka sametonohá.
Zácpa představuje jedny z potíží s trávicí soustavou a v tom případě je třeba podpořit činnost střev. Co nám může pomoci? Kromě vhodné životosprávy, která nabízí dostatek vlákniny, můžete vyzkoušet třeba kořen pampelišky, vhodné jsou i sušené nebo kompotované švestky. Proti zácpě můžete využít i čaj z bazalky, která se uplatní i při nadýmání.
Důsledek špatného trávení může vést i k průjmům. Na pomoc si můžeme vzít třeba léčivé rostliny, které uvolí stahy hladkého svalstva. Střevní plyny pak mohou lépe odcházet. Zároveň je potlačen vývoj kvasných bakterií. Proti průjmu se už desítky let používá odvar z listů maliníku nebo ostružiníku. Tradičně pomáhají také najemno strouhaná jablka.
Podrážděné zažívání je třeba zklidnit a zároveň se postarat o to, aby k podobným situacím docházelo co nejméně. Pomáhá zdravá strava pestrá na vlákninu a další cenné látky, dostatek pohybu, důkladný pitný režim a omezení stresu.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT