Po zimě býváme bez sil, unavení a potřebovali bychom pořádnou dávku jarní energie. Jak na jarní únavu?
Na jaře se vše probouzí a také tradiční čínská medicína spojuje toto období se zrozením. Nové začátky, růst, ale také třeba nové příležitosti. Má smysl se zaměřit na správnou výživu a dodávat organismu dostatek cenných látek pro péči o zdraví.
Pocity jarní únavy jsou velmi vyčerpávající. Jsme unaveni jak psychicky, tak i fyzicky a únava nemizí, ani když si odpočineme. Nemá smysl se ale nechat tímto stavem zlomit. Doporučuje se rázná změna. Ta spočívá ve větším příjmu vitamínů, pokud možno z čerstvého ovoce a zeleniny, nemělo by chybět dostatek pití. Vyplatí se i posílit imunitní systém, nejlépe silou přírody. Pomohou třeba betaglukany nebo jiný prospěšný pomocník. Důležitá je i péče o psychiku. Ať už je to formou relaxací, spánku nebo různých forem pohybu.
Nejen, že se mění zima v teplo, ale také organismus funguje jinak. Důležité je dbát na řádnou stravu a vybírat si dobře potraviny, které jíme. Po zimě, kdy jsme více jedli těžší potraviny, je na řadě lehčí strava. Není vhodné jíst hodně kyselých jídel, protože tak můžete podle tradiční čínské medicíny uškodit energii jater. Jaro je obdobím elementu dřeva, ke kterému patří žlučník a játra.
Jestliže orgány nejsou v rovnováze, mohou se objevit nejrůznější zdravotní potíže, jako třeba hučení v uších, bolesti pod žebry, bolesti hlavy, potíže s očima nebo třeba také zácpu.
Vhodné je naopak zařadit potraviny, které jsou přirozeně sladké (tedy rozhodně ne potraviny s přidaným cukrem). Smyslem je vyrovnat energii žaludku a sleziny. Vyplatí se tedy zvolit potraviny jako je sladká zelenina (mrkev nebo třeba brambory), sladké ovoce, obiloviny (proso, oves, rýže), ale také oříšky. Tyto sladké potraviny je dobré doplnit o pálivou chuť. Jedná se například o zeleninu jako pórek, ředkvičky, zázvor, cibule, česnek nebo pažitka. Při celkovém plánování je ale třeba dbát na vyváženost, aby člověk nekonzumoval jen jednostrannou stravu.
Nemusíte se vyhýbat ani masu. Hodí se králičí, kuřecí nebo krůtí maso. Z ostatních surovin se doporučuje třeba také houba Shiitake. Z ovoce například jablka. Určitě by nemělo chybět koření, třeba v podobě pampelišky, bazalky, máty nebo pepře.
S jarní únavou mohou pomoci i medicinální houby jako je Reishi, Cordyceps, Hericium nebo třeba již zmíněná Shiitake. Ty mohou prospět při posílení nejen fyzického, ale i psychického stavu.
Co pomáhá na jarní únavu vám? Měníte životní styl? Podělte se v diskuzi pod článkem.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT