Vyčerpání, splín a nechuť cokoliv dělat. Také vás tyhle stavy přepadají hlavně na podzim a v zimě? Zimní únava trápí v našich končinách velkou část populace. Dobrou zprávou ale je, že existuje hned několik způsobů, jak s ní zatočit. A nemusíte hned kupovat letenku do tropů.
Na podzim a v zimě se nám nedostává tolik slunečního záření, aby si z něj tělo zvládlo vytvořit dostatek vitamínu D. Jeho snížené zásoby v organismu se projevují právě ospalostí, zhoršenou náladou i snadnějšímu podlehnutí stresu. Snažte se proto dodávat organismu vitamín D alternativním způsobem. Dobrým zdrojem jsou tučné mořské ryby, olej z tresčích jater, vaječný žloutek nebo některé houby.
Tělu byste měli dodávat i další látky pro podporu imunity. Díky tomu budete lépe odolávat nemocem, a navíc pocítíte větší příliv energie a optimismu. Dobrým pomocníkem jsou v tomto ohledu betaglukany, přírodní polysacharidy, které podporují obranné reakce organismu. Betaglukany je vhodné doplňovat společně s vitamínem C, který posílí jejich účinnost.
Naši předkové po tisíce let žili napojení na rytmus přírody a v zimě trávili více času odpočinkem – přesně tak, jak je to přirozené i pro většinu zvířat. V dnešním západním světě však často jdeme proti této přirozenosti, po setmění si rozsvítíme a dál věnujeme svou pozornost obrazovkám nebo jiným lákadlům.
Organismus je pak o to více vyčerpaný a zimní únava může přerůst i v závažnější stavy – od pocitů úzkosti k depresím a zhoršení psychického stavu, k neschopnosti podávat stálý pracovní výkon, k nechutenství a dalším fyzickým obtížím.
Snažte se proto v rámci možností vrátit k přirozenosti. Přes den vyjděte ven, abyste strávili aspoň nějakou dobu na čerstvém vzduchu a načerpali vzácné sluneční paprsky. Večer se naopak stáhněte dovnitř a snažte se co nejvíce odpočívat. Dodržujte zásady pro kvalitní spánek (vyhýbejte se před spaním alkoholu, kofeinovým nápojům a obrazovkám s modrým světlem a choďte spát a vstávejte ve stejnou hodinu).
Stresové situace jsou velkým spouštěčem vyčerpání organismu a celkové únavy, zhoršené nálady a podrážděnosti. Snažte se proto se stresem pracovat a nepouštět si ho tolik k tělu. Pomohou vám k tomu pravidelné meditace, jóga a dechová cvičení.
Věnujte svůj čas činnostem, které vám jednoduše dělají radost. Pro někoho to bude sport, pro jiné četba beletrie, procházka na čerstvém vzduchu nebo různé kreativní činnosti. Pokud je to možné, omezte kontakt s lidmi, kteří vám berou energii.
Za únavu a malátnost často může i nedostatečná hydratace a špatně poskládaný jídelníček. V zimě sice nemáme chuť na čerstvé saláty a nemáme potřebu neustále upíjet z lahve s vodou. Snažte se ale na správný na pitný režim a kvalitní jídlo dbát i tak.
Dopřávejte si třeba bylinkové a ovocné čaje a zředěné zeleninové šťávy. Výborným zdrojem živin a vitamínů jsou také krémové zeleninové polévky a poctivé vývary, které tělu dodají jak potřebnou hydrataci, tak pořádnou dávku minerálů.
Zdroje:https://www.siberica.cz/blog/jak-ziskat-energii-a-prekonat-zimni-unavu–tipy–ktere-funguji/https://www.ordinace.cz/clanek/za-zimni-unavu-muze-malo-svetla-a-hormon-melatonin-telo-vzpruzi-hluboke-dychani-i-bylinky/https://www.nzip.cz/clanek/1131-vitamin-d
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT