Vysoká hladina cukru v krvi je v dlouhodobém měřítku zdraví škodlivá, a to i tehdy, pokud stav nepřeroste v cukrovku. Také nízká hladina cukru vede k ohrožení kvality života na fyzické i psychické úrovni. Hledáte přirozený způsob, jak hladinu glukózy v krvi stabilizovat? Možná budete překvapeni, že vám v tom pomůže mimo jiné denní světlo.
Pro regulaci hladiny cukru v krvi je klíčovým orgánem slinivka břišní, která produkuje hormon inzulin. Když jíme, sacharidy v našem jídle se rozkládají na glukózu, která se dostává do krevního oběhu a způsobuje zvýšení hladiny glukózy v krvi. V reakci na to slinivka uvolňuje inzulin do krevního řečiště. Tento hormon pak signalizuje buňkám v celém těle, včetně svalových a tukových buněk, aby vychytaly glukózu z krevního řečiště a využily ji pro energii nebo skladování.
Inzulin také pomáhá regulovat produkci glukózy v játrech. Játra obvykle produkují glukózu a uvolňují ji do krevního oběhu, aby pomohla udržet stálou hladinu glukózy v krvi mezi jednotlivými jídly. Když jsou však hladiny inzulinu vysoké, třeba po jídle, hormon signalizuje játrům, aby přestala produkovat glukózu a místo toho odebírala glukózu z krevního řečiště do zásoby.
U jedinců s diabetem je schopnost těla produkovat nebo reagovat na inzulin narušena. Hladina glukózy v krvi je vyšší, a pokud se tento stav neléčí, může způsobit řadu zdravotních problémů. Jednotlivé typy diabetu se léčí změnou životního stylu, podáváním léků, injekcí inzulinu nebo kombinací těchto přístupů, které pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi.
Umělé zdroje světla, jako jsou světelné diody (LED), zářivky a obrazovky počítačů nebo mobilních zařízení vyzařují vysoký podíl modrého světla. Vystavení modrému světlu před usnutím a v noci může potlačit produkci melatoninu, hormonu, který pomáhá regulovat cykly spánku a bdění, a narušuje cirkadiánní rytmy. Narušené cirkadiánní rytmy mají negativní vliv na metabolismus glukózy a zvyšují riziko rozvoje metabolických poruch, jako je obezita nebo diabetes druhého typu.
Aby se hladina cukru v krvi stabilizovala, je důležité omezit vystavení modrému světlu zejména před spaním. Snažte se proto co nejvíce omezit sledování obrazovek, případně používejte zařízení s filtrem modrého světla nebo si nainstalujte software, který snižuje emise modrého světla. Další možností je použití speciálně navržených brýlí, které blokují modré světlo. Večer a v noci používejte k osvětlení tlumené nebo teple zabarvené žárovky, které lépe podpoří relaxaci a napomohou k lepšímu spánku.
Vaše spánková hygiena by dále měla zahrnovat uléhání a vstávání v podobnou dobu, dostatečnou délku spánku a omezení konzumace kofeinu a alkoholu v odpoledních a večerních hodinách. Také pravidelná fyzická aktivita může zlepšit metabolismus glukózy a snížit riziko rozvoje metabolických poruch, jako je obezita a zmiňovaný diabetes druhého typu.
Naopak přirozené sluneční záření je pro udržení stálé hladiny cukru v krvi velmi prospěšné. Když se vystavujeme slunečním paprskům, stimulujeme tím produkci oxidu dusnatého, který může pomoci zlepšit průtok krve a snížit zánět v těle. To může pomoci zlepšit zachytávání glukózy svaly a jinými tkáněmi, a ve výsledku vést ke snížení hladiny glukózy v krvi. Kromě toho pravidelné slunění může pomoci regulovat cirkadiánní rytmy těla, zlepšit kvalitu spánku a snížit hladinu stresu. To opět vede ke zlepšení metabolismu glukózy a ke snížení hladiny cukru v krvi.
Studie publikovaná v časopise Diabetes Care zjistila, že 30 minut slunečního záření ráno může snížit hladinu glukózy v krvi u lidí s diabetem druhého typu. Účastníci studie byli ráno vystaveni 30 minut slunečnímu světlu a výsledky ukázaly, že měli díky tomu po zbytek dne nižší hladinu glukózy v krvi. Další studie zjistila, že vystavení slunečnímu záření může zlepšit citlivost inzulinu, což může pomoci snížit hladinu glukózy v krvi. Účastníci studie byli vystaveni UV záření ze solária po dobu šesti týdnů a výsledky ukázaly, že se jejich citlivost na inzulin zlepšila a hladina glukózy nalačno se snížila.
Na udržování stabilní hladiny cukru v krvi mají pozitivní vliv také mnohé bylinky a medicinální houby (např. maitake). Klíčové je dodržování zdravého životního stylu. Snažte se svůj jídelníček poskládat podle pravidel nízkosacharidové diety, pravidelně se hýbejte, dostatečně spěte, vyhýbejte se stresu a choďte ven na slunce.
Zdroje:https://primalherb.com/sunlight-to-herbs-unlocking-the-power-of-natural-blood-sugar-management/https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0237149https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2910714/
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT