Objevuje kdykoliv během roku, na podzim a na jaře ale můžeme pozorovat únavu zvýšenou. Máme pro vás bylinky proti únavě a rady, jak se jí zbavit přírodní cestou.
Co dělat proti únavě? Únava je běžnou součástí našich životů. Někdo na ni trpí více, jiný ji zvládá lépe. Nemusí se jen ale jednat o náznak organismu, že potřebujeme více spánku, může se jednat o příznak určitých problémů. Únava může souviset s psychickými i fyzickými potížemi. Příkladem je třeba důsledek nadměrného stresu, depresí, anémie nebo například celiakie. Může souviset s cukrovkou, se štítnou žlázou, ale také například jako důsledek infekčního onemocnění. Nadměrná dlouhodobá únava je důvodem pro návštěvu lékaře.
Na zvládání únavy přírodním způsobem můžeme využít různé možnosti. Jedním ze základních předpokladů ke změně je především dostatečný zdravý spánek, význam má i pitný režim a pohyb. Významně přispívají potraviny, které sníme. Mezi známé podpůrné prostředky proti únavě patří kofein. Kofein se objevuje nejen v kávě, ale také v čaji, i když tam působí jinak. Zatímco káva účinkuje hned, čaj má pomalejší, zato delší nástup. Kofein se ale nachází i v jiných rostlinách, příkladem je guarana (paulinie nápojná), ze které se využívají červené plody. Je také důležité vědět, že kofein na různé lidi může působit odlišným způsobem. Kofein se objevuje i v cesmíně paraguayské, které se říká maté. Jejích povzbuzujících účinků (kromě kofeinu obsahuje i thofylin a theobromin) využívali jihoameričtí indiáni. Potřebnou energii tělu dodávají ale také antioxidanty, příkladem je vitamín C. Jeho velkou zásobárnu představuje rakytník řešetlákový. Mezi další rostliny bohaté na vitamín C patří černý rybíz a také čerstvé šípky. Na podporu vyčerpanosti je možné zmínit i vitamíny skupiny B, především B1 (thiamin) a B12, ty najdeme hlavně v potravinách živočišného původu. Mezi známé antioxidanty patří i vitamin E (mandle, olivový olej, špenát), karotenoidy (meruňky, mrkev, mango) nebo koenzym Q10 (špenát, zrno pšenice). Proti únavě se dá také využít aromaterapie, povzbudivě působí třeba vůně citrusů.
Mezi další rostliny na únavu patří rozchodnice neboli Rhodiola rosea, u které je ale třeba hlídat malé dávky, jinak vede k bolestem hlavy, roztěkanosti a podrážděnosti. Bylina, která je většinou považována za nepříjemný plevel – kopřiva dvoudomá – je schopná dodat spoustu energie, vitamíny a minerály. Kromě toho podporuje trávení, čistí a posiluje organismus. Ženšen pravý (Panax ginseng) snižuje únavu a kromě jiného přispívá i ke zvládání stresu a podpoře vitality. Jedna z nejstarších rostlin na Zemi, Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný), je plná cenných látek jako jsou terpeny, flavonoidy. Protože přispívá k využití kyslíku v organismu, osvědčila se proti únavě. Také máta peprná přispívá ke zlepšení nálady, tiší emoční bolest. Šalvěj muškátová kromě únavy pomáhá zvládat depresivní stavy. Harmonizuje a dodává vnitřní sílu. Mezi známé pomocníky s chronickou únavou patří třeba maca peruánská a graviola.
Jaké máte své osvědčené tipy proti únavě? Podělte se o tipy v diskuzi pod článkem.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT