Hnojník obecný je mezi tuzemskými houbaři poměrně známou houbou. Už méně lidí ale ví, že tato houba také prospívá zdraví.
Hnojník obecný (lat. Coprinus comatus) patří mezi pečárkovité houby, je jedlý a poměrně široce rozšířený i u nás. Můžete ho najít především na hnojených půdách, loukách, zahradách, na krajích lesa. Je typický svým protáhle vejčitý tvarem a s bělavými až nahnědlými šupinami. Tvar se v průběhu času mění do zvoncovité podoby. Klobouk postupně odspodu černá, až se rozteče. Válcovitý třeň je protáhlý, dlouhý až 20 cm a má bílou barvu. Houba většinou roste ve skupinách, ale i jednotlivě, od května do listopadu.
Protože houba časem černá, roztéká se a tím se znehodnocuje, sbírají se jen mladé plodnice. Je potřeba houby hned zpracovat, nedají se sušit. Hnojník poměrně dobře chutná a voní. Je nezbytné dávat pozor na záměnu s hnojníkem inkoustovým (Coprinus atramentarius). Ten se ale liší hladkým kloboukem, který má našedlou až nahnědlou barvu.
Coprinus comatus obsahuje vitamíny skupiny B (hlavně niacin), dále vitamíny C a D, z minerálních látek je to pak draslík, vápník, železo, měď, zinek, vanad. Prospěšné je také velké množství bílkovin, 20 základních aminokyselin. Významný je z nich především antioxidant ergothyonein. Vyniká také protizánětlivými a protistresovými účinky.
Prospěšnost houby pro zdraví byla zkoumána až ve 20. století v Evropě a koncem minulého tisíciletí si ji oblíbila i tradiční čínská medicína. I když se uvádí, že hnojník obecný neobsahuje koprin, doporučuje se opatrnost při konzumaci alkoholu.
Tradiční čínská medicína využívá houbu na podporu trávení, pro léčbu žaludečních chorob. Moderní západní medicína také zkoumá vliv hnojníku. Byly provedeny pokusy in vivo, na zvířatech, ale i klinické studie. Houba byla testována hlavně na cukrovku a zjistily se její antidiabetické účinky. Konzumace houby by pak měla být odladěna spolu s lékařem, který se o cukrovku pacienta stará. Vědci přišli i na prospěšnost pro trávicí trakt, hlavně vzhledem k podpoře trávení, při zácpě, střevních infekcích i stresu. Studie vypovídají také o posílení organismu při hepatitidě. Zároveň se doporučuje jako prevence aterosklerózy.
Zdroj: 1) Wikipedia 2) V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT