To, že je hlíva ústřičná prospěšná pro zdraví, není žádným velkým objevem. Otázkou je, která z variant poskytuje organismu co nejvíce benefitů.
Jaké možnosti máme? Užívat tuto houbu jako součást pokrmů nebo se raději zaměřit na to, jak pomáhá hlíva ústřičná v kapslích?
Hlíva ústřičná patří mezi houby, které jsou zastoupené i v našich lesích. Jedná se o jedlou houbu, kterou poznáme podle hladkého šedého, šedofialového nebo šedohnědého klobouku a bílých příčně spojených lupenů. Najdeme ji od října do prosince (při mírných zimách i v průběhu ní) na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů (buk, topol, vrba, ořešák, jeřabina). Hlíva ústřičná se také pěstuje umělým způsobem, třeba na slámě v polyetylenových pytlích, případně na špalcích listnatých dřevin.
Že jsou houby prospěšné minimálně pro trávicí systém, dobře víme. Cennou složkou je v tomto směru především vláknina, která přispívá k dobrému trávení. Pleurotus ostreatus, jak zní latinský název této houby nabízí ale mnohem víc. Houbu si můžete utrhnout v přírodě, ale je i dostupná nejen v potravinách, ale také v prodejnách se zdravou výživou, případně v lékárnách. Při skladování čerstvé hlívy je třeba dbát na to, aby byla uložena lupeny směrem nahoru, při teplotě zhruba 4 °C. Takto vydrží zhruba jeden až dva týdny. Hlíva může být čerstvá, ale také usušená a rozemletá.
Otázka, která podoba je nejvhodnější, přináší různé názory. Někteří vědci se domnívají, že právě svou komplexností je nejlepší celá houba, jiní sázejí na sílu kvalitního extraktu.
Jestliže ale chceme z potraviny získat co nejvíce cenných látek, vyplatí se využít extrakt z této houby. Extrakty obsahují v různých poměrech polysacharidy, především beta-1,3/1,6 D-glukany. Betaglukany se ukázaly jako prospěšné v případě nádorových onemocnění, kardiovaskulárních chorob, zánětlivých onemocnění. Dále jsou obsaženy triterpenoidy, ergosterol (provitamín D2), enzymy, fosfolipidy, vitamíny (B1, B2, B3, C) a minerální látky (draslík, železo, fosfor) a stopové látky (selen, zinek, bor, jod). Z velmi zajímavých látek byl zjištěn lovastatin (mevinolin), což je statin, který se uplatňuje při snižování cholesterolu. Nechybí také dimerický lektin vyvolávající antiproliferativní účinky (tlumení růstu) v případ lidských buněčných rakovinných linií. Prospěšnost kyseliny listové spočívá především v podpoře růstu mladých buněk v kostní dřeni, syntéze nukleových kyselin.
Když bude vaší volbou hlíva ústřičná v kapslích, je třeba hlídat její kvalitu a zaměřit se na takový produkt, který bude mít hodnotný obsah.
Zdroj Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013 Amit Roy, Pushpa Prasad. Therapeutic Potential of Pleurotus ostreatus: A Review. Research J. Pharm. and Tech. 6(9): September 2013. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/287304406_Therapeutic_potential_of_Pleurotus_ostreatus_A_review
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT