Po prodělané očistě střev je velmi důležité, abychom střeva a zažívací trakt uvedli do zdravého stavu a v tomto se je snažili udržet. Tím, že užíváme chemické léky, kynuté těsto, mléko a špatně kombinujeme potraviny, zamořujeme si trávicí trakt cizorodými mikroorganismy – konidiemi, kvasinkami a stafylokoky. Uvedení paraziti žijí na sliznici zažívacího traktu, živí se krví a vypouštějí do našeho těla jedy, které produkují.
Pro boj s dysbakteriózou střev je nejvhodnější použít česnek. Jeden až dva týdny sníme každé ráno nalačno jeden stroužek česneku hodinu před jídlem a další stroužek česneku dvě hodiny po večeři. Večerní česnek již ničím nezajídáme ani nezapíjíme. Pokud se přestaneme nadýmat po jídle, je to pro nás ukazatel vyhojení sliznice zažívacího traktu. Může se stát, že budete pociťovat v průběhu léčení pálení v jícnu nebo v žaludku. Nelekejte se, po česnekem usmrcených mikroorganismech vznikají ranky, které při styku s česnekovou šťávou pálí. Je možné, že někteří můžete cítit i bušení srdce. V česneku, jako jediné potravině, je rozpuštěno germánium, které upevňuje „pružinový“ systém všech chlopní v organismu.
Abychom obnovili žlázové a vstřebávací schopnosti žaludečně – střevní sliznice, použijeme odvar s ovsa, připravený následujícím způsobem : oves propláchneme, usušíme a umeleme. Do Termosky dáme 2 polévkové lžíce mletého ovsa a zalijeme 0,5 litrem vařící vody. 3 – 4 hodiny louhujeme a potom popíjíme. Tento odvar velmi pomáhá obnovit zdraví po porodu, kdy došlo ke ztrátám krve, v rekonvalescenci po operacích, při lékových alergiích, anémii, diabetu, hypoaciditě, chronických onemocněních plic, porušení peristaltiky.
Úkolem zažívacího traktu je zpracovat naši potravu do takových chemických forem, které budou schopny se vstřebat do krve nebo do forem, které budou odeslány z organismu. K tomu, aby vše proběhlo správně, je potřeba vytvořit prostředí o přesné hodnotě PH. Nejpřirozenějším prostředkem, který nám k tomu dopomůže je jablečný ocet. Jablečný ocet působí příznivě na zažívání a udržuje optimální režim látkové výměny. Doporučuji připravit si jablečný ocet doma. Nejen, že bude méně kyselý než průmyslově vyráběný, ale také budete mít jistotu, že k jeho výrobě nebylo použito shnilých či jinak poškozených jablek.
1. Omyjeme jablka, odstraníme „bubáka“ a stopku a nastrouháme je nadrobno i s jádřincem. Vezmeme si 5 litrovou láhev a do poloviny ji naplníme nastrouhanými jablky. Doplníme pramenitou vodou. Přidáme 10 dkg cukru na 1 litr vody a kůrku chleba. Zavážeme prodyšnou látkou a necháme v teple kvasit.
2. Denně obsah 1 – 2 krát promícháme dřevěnou vařečkou a necháme stát 2 – 3 týdny. Potom směs přecedíme a necháme stát dalších 6 týdnů již bez míchání. Ustátý ocet několikrát scedíme a usazeninu přefiltrujeme.
3. Pokud chceme mít průzračný ocet, přefiltrujeme několikrát za sebou. Vždy necháme chvilku odstát a filtrujeme. Pokud se nám na octu tvoří „zátka“, není ještě kvašení ukončeno.
4. Nyní máte hotový domácí jablečný ocet, který je lahodnější a není tolik agresivní jako průmyslově vyráběný.
Máme za sebou očistu střev a trávicího traktu, střeva máme vyléčena a naším úkolem je nyní tento stav udržovat, tedy přemýšlet co do trávicího traktu pošleme a co bude následovat. Snažme se jíst co nejvíce přírodní stravy a co nejméně té rafinované. Krásným příkladem je cukrová řepa a z ní vyrobený cukr.
Řepa je čistě přírodním produktem se spoustou vitamínů, minerálních solí, enzymů a hormonů. A cukr? – Je důkladně očištěn, krystalizován a filtrován a to vše zakončeno působením jedovatého chloridu vápenatého pro jeho bělost. Tedy tento cukr se nám do žaludku dostává jako produkt čistě chemický, prost vitamínů, minerálních solí i biologicky aktivních látek. Abychom si s touto chemií uměli poradit, musíme sáhnout do vlastních zásob vápníku, který čerpáme ze zubů, železa i jiných prvků z krve. To vede k anémii a cukrovce. Další, co bychom měli omezit, či úplně vysadit je kravské mléko a to pro jeho vysoký obsah kaseinu.
Je nutný pro tele, aby mu narostly rohy a kopyta, ovšem nikoli pro člověka. Pokud máme zdravou mikroflóru tlustého střeva, potřebujeme značně méně bílkovin, než spotřebujeme za den, protože určitý druh bakterií nacházejících se ve zdravém tlustém střevě má schopnost slučovat bílkoviny z uhlovodanů, které dodáváme organismu při konzumaci výrobků rostlinného původu. Pro udržení zdravých střev bychom také měli být opatrní při jídle masa.
Konzumací velkého množství živočišných bílkovin způsobujeme neustálé zahnívání ve střevním traktu, zácpy a znečištění organismu kyselinou mléčnou, šťavelovou a močovou (strůjce bolestí zad, osteoporózy, kloubních onemocnění a jiných nemocí pohybového ústrojí). A pomalu jsme se dostali až k mouce.
Hlavní problém při trávení mouky vzniká odstraněním otrub (bílá mouka). V pomleté a neočištěné mouce jsou vitaminy B,PP,F, minerální látky, enzymy, tedy vše nezbytné pro náš organismus. Odstraněním otrub a vyčištěním mouky získáme produkt zbavený vitamínů, enzymů a minerálních látek. Pro strávení kousku bílého nebo drožďového pečiva je potřeba celá řada látek, které zmizely spolu s otrubami, a nám potom nestrávený škrob bobtná v našich střevech a zabraňuje normálnímu procesu trávení. Škrob je příčinou vzniku kamenů a tvorby nánosů (v močovém měchýři a žlučníku). Téměř všechny druhy chleba se dnes pečou s přídavkem potravinového droždí. Při pečení chleba poletují jeho zárodky ve vzduchu, usazují se na chlebu, a když se dostanou do trávicího traktu, aktivují se a fermentují ve střevech. Potravinové droždí může aktivovat vznik rakovinotvorných buněk v organismu. Konzumací chleba měníme svou trávicí soustavu na „bitevní pole“ mezi droždím v pečivu a střevní mikroflórou našeho organismu. Jelikož konzumujeme chleba a pečivo z droždí již od dětství, má velmi málo lidí zdravou střevní mikroflóru. Zácpy, plynatost, nemoci trávicího traktu, to vše je důsledek přemíry chleba, housek a dalších výrobků z bílé mouky pečených s potravinovým droždím.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT