Už jste se setkali s pojmem adaptogen a není vám jasné, co znamená? Vysvětlíme tento výraz z alternativní medicíny a nabídneme příklady rostlin, které mají příslušné vlastnosti.
Pojem adaptogen vytvořil ruský vědec, doktor a farmakolog Nikolaj Lazarev v roce 1947. Israel I. Brekhman, PhD a Dr. I. V. Dardymov dodali adaptogenům definici funkce. Přirovnali je k agentům, které působí zvyšováním rezistence vůči nepříznivým fyzikálním, chemickým nebo biologickým stresům, což umožňuje organizmu přizpůsobit se stresujícím okolnostem.
Stresová situace přitom nemusí znamenat pouze to, co si pod stresem obvykle představíme. Může představovat třeba tělesnou únavu, úzkost, ale také zranění. Stres se dá zvládat různými způsoby a adaptogeny patří mezi pomocníky.
Současně by adaptogenní rostliny měly pouze minimálně působit na fyziologické funkce organizmu. Odolnost by měly posilovat pomocí řady faktorů z fyzikální, chemické a biochemické oblasti. Zároveň adaptogeny nesmějí žádný stav zhoršovat, pouze je zlepšovat.
Má se za to, že adaptogenní rostlinné látky jsou schopny zajišťovat rovnováhu hormonů a imunitního systému. Adaptogenům se také říká biostimulátory, harmonizátory, případně tonika. Jejich účinky už dlouho využívá tradiční čínská medicína nebo indická ájurvéda. Zajímavé je také to, že každý adaptogen má jinak silné účinky a některé patří spíše mezi takzvané malé adaptogeny.
Adaptogeny mohou působit různou silou, ale také mohou vykazovat různou kombinaci vlivů. Mezi tyto vlivy patří například posílení, případně modulování imunity; antioxidační působení. Adaptogeny také mohou zlepšit stav nervového systému tím, že jej budou zklidňovat, tonizovat a budovat jeho odolnost. Další možností je vliv na stav hormonálního systému, kdy posilují stav žláz s vnitřní sekrecí. Adaptogeny také mohou působit preventivně proti zánětu nebo brzdit jeho šíření a minimalizovat ho. Mezi vlivy může patřit i preventivní protirakovinný účinek, případně mírnění rozšiřování rakoviny. S řady dalších účinků můžeme zmínit i přispění k lepšímu zvládání léčebných procedur, což by mělo vést k menším nežádoucím účinkům, než je obvyklé.
Mezi známé adaptogeny patří vitánie snodárná neboli Ashwagandha (Withania Somnifera), ženšen pravý (Panax ginseng), chřest hroznovitý neboli šatavari (Asparagus racemosus), kustovnice čínská (Lycium chinense), kustovnice cizí (Lycium barbarum), rdesno mnohokvěté (Polygonum multiflorum), ale také třeba houby jako je lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) nebo housenice čínská (Cordyceps sinensis).
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Adaptogen David Winston, Steven Maimes. Adaptogeny: byliny poskytující odolnost, vytrvalost a úlevu od stresu, Triton 2011
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT