Dnešní doba je velmi náročná na stres, kterým trpí spousta lidí. Jsou unavení a těžko se soustředí. Bez chybějící energie se těžko zvládá každodenní život. Dobré je vsadit na sílu přírody. Jedním z řešení může být i rostlinka ašvaganda, neboli indický ženšen.
Ashwaganda, ašvaganda (lat. Withania somnifera) nebo také česky vitánie snodárná je rostlina, které si indická tradiční medicína ájurvéda velmi cení. Využívá ji především jako rasajánu, což je omlazující a denní tonikum. Díky němu se člověk osvěží, tedy především jeho fyzický a psychický stav.
Protože vitánie snodárná patří mezi velmi prospěšné byliny na únavu a vyčerpání, stává se oblíbeným způsobem, jak si dopřát regeneraci z vyčerpání organismu kvůli přepracování a chybějícímu spánku. Ašvaganda tedy působí na celé tělo tak, že mu navrací rovnováhu. Protože se jedná o velmi silný antioxidant (jen tak pro nic za nic překlad názvu neznamená „síla koně”), posiluje imunitní systém. Přezdívka indický ženšen odkazuje na obdobné využití jako ženšen (Panax ginseng) v tradiční čínské medicíně. Jinak si ale rostliny podobné nejsou.
Podobně jako ostatní hodnotné byliny, je i ašvaganda předmětem řady studií, při kterých vycházejí najevo velmi příznivé informace.
Protože ašvaganda posiluje imunitu a dodává energii, patří mezi oblíbené pomocníky na rekonvalescenci. Zároveň ale působí uklidňujícím způsobem, a proto se dokáže efektivně postarat o spánkové poruchy. Díky bylince, jejíž domovinou jsou suché oblasti Indie a severní Afrika, má člověk možnost si dopřát dlouhý a kvalitní spánek.
Když potřebujete zklidnit, vůbec není nutné sahat hned po lécích, stačí pomoc z přírody. Ašvaganda pomůže s nalezením životní energie, aniž by měla vedlejší účinky.
Protože vitánie pomáhá proti stresu a nervozitě, je ideální pro studenty a všechny, kteří se potřebují koncentrovat. Pomocí zklidňujících účinků člověka zbaví stresu. Lépe se dá soustředit a posílí paměť. Celkově pečuje o mozkové buňky.
Provedené výzkumy také hovoří o tom, že vitánie snodárná podporuje antioxidační činnost, a tak chrání nervové buňky před škodlivým vlivem volných radikálů. Bylinka je přírodním nootropikem, což znamená, že se jedná o látku, která má pozitivní vliv na schopnosti lidského myšlení. Může prospět při obnově kognitivních činností a hlídat zdravé fungování mozku. Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27500820
Ašvaganda je považována za balzám na nervy, dokáže podpořit energii a dodat sílu. Vitánie snodárná působí na většinu lidí příznivě. Rostlinu by ale neměly užívat těhotné a kojící ženy. Osoby s autoimunitními chorobami by se měly poradit s ošetřujícím lékařem, a to platí i pro ostatní pacienty, kteří užívají jakékoliv léky.
Měli jste už možnost tuto rostlinu vyzkoušet? Jak vám pomohla? Podělte se se zkušenostmi v diskuzi pod článkem.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT