Honí vás často mlsná? Zbystřete. Pokud své tělo pravidelně vystavujete výkyvům v hladině cukru, možná si tím zaděláváte na vznik inzulinové rezistence a s ní souvisejících nemocí. Udělejte krok vpřed ke svému zdravějšímu já a namísto dortíku zařaďte do svého jídelníčku skutečné jídlo a rostlinné doplňky stravy, které přispívají ke stabilizaci hladiny glukózy.
O tom, jak souvisí hormon inzulin s hladinou cukru v krvi, jsme už psali, ale pojďme si to ještě shrnout. Sacharidy přijaté z potravy se v trávicím traktu rozkládají na glukózu a ta se vstřebává do krve. Po jídle se hladina glukózy v krvi zvyšuje. V tu chvíli nastupuje na scénu slinivka břišní, orgán produkující inzulin. Tento klíčový hormon funguje jako signál pro buňky, aby glukózu využili pro produkci energie a zároveň hladinu cukru opět postupně snižuje do normálu.
Koncentraci krevního cukru v těle označujeme pojmem glykemie. Její hodnoty se ve zdravém těle pohybují mezi 3,5 až 5,5 mmol/l (měřeno nalačno), po jídle cca 8,5 mmol/l. Pokles hladiny cukru, hypoglykemie, způsobuje únavu, neklid, třes končetin a chuť na sladké. Zvýšená hladina cukru, hyperglykemie, ke které dochází dlouhodobě, značí nemoc diabetes (cukrovka).
Kolísání hladiny cukru způsobené častou konzumací sacharidů, přispívá k pocitům nervozity, neklidu, vleklé únavy, podrážděnosti a změnám nálady. Člověk má častěji pocit hladu a potřebu opět sáhnout po něčem sladkém. V dlouhodobém měřítku riskuje vznik inzulinové rezistence (uvolňovaný inzulin přestává efektivně plnit svou funkci) a s ní spjatými nemocemi (nejčastěji cukrovka 2. typu).
Maitake je houba hojně využívaná v japonské kuchyni i v tradiční čínské medicíně. Starověcí lékaři a léčitelé používali houbu maitake pro posílení imunity a pro podporu celkové pohody. Moderní výzkumy ukázaly, že maitake může stabilizovat hladinu cukru v krvi a glukózovou toleranci. Podle studií na zvířatech má maitake antidiabetické vlastnosti, tedy snižuje pravděpodobnost vzniku cukrovky u vysoce rizikových jedinců.
Z rostlinné říše je hlavním „ničitelem cukru“ bylina gymnema sylvestre. Cukr je obsažen ve spoustě potravin, především těch průmyslově zpracovaných, takže je těžké se mu vyhnout. Mnoho lidí bojuje s chutí na sladké a se závislostí na cukru. Gymnema obsahuje aktivní sloučeniny, které dokážou potlačit receptory cukru na našich chuťových pohárcích, čímž se pro nás sladké jídlo stává méně přitažlivým. Rostlina proto potenciálně pomáhá omezit závislost na cukru.
Salacia oblonga je popínavý keř, který pochází z Indie a Srí Lanky a ájurvédští léčitelé ho tradičně využívali k léčbě cukrovky. Dnes první vědecké studie ukazují, že může pomoci podporovat zdravou hladinu cukru v krvi a snižuje hladinu glukózy v krvi. Také tato rostlina má antidiabetické vlastnosti, které mohou zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi a stabilizovat její hodnoty.
Dřišťál je keř, který roste i v našich končinách, se po staletí používá jako lidový lék na podporu jater. Je bohatým zdrojem berberinu a dalších látek, které pozitivně ovlivňují hladinu cukru v krvi. Berberin má schopnost aktivovat enzym, který snižuje produkci glukózy v játrech, zvyšuje citlivost na inzulin a pomáhá tělu tento hormon efektivněji využívat.
Momordica neboli bitter meloun či hořká okurka je ovoce, které získává po dozrání hořkou chuť. Je bohatým zdrojem živin, které podporují celkové zdraví a pohodu a pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Starověcí tradiční a ájurvédští praktici používali hořkou okurku na různé zdravotní problémy, včetně podpory trávení, na povzbuzení činnosti jater a na léčbu stavů souvisejících s cukrovkou.
Zdroje:https://primalherb.com/sunlight-to-herbs-unlocking-the-power-of-natural-blood-sugar-management/https://www.margit.cz/jak-udrzet-cukr/
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT