Kontraindikací očisty tlustého střeva může být onemocnění srdce, astmatické onemocnění v době záchvatu, vysoký krevní tlak a hnisavé střevní onemocnění. Očistu tlustého střeva provedeme nejlépe jeho promytím klystýry. Cílem výplachů střev je odstranění starých zbytků usazených za dobu vašeho života a uvolnění hlenů.
Do 0,5 – 1,5 litru převařené vody, ochlazené na tělesnou teplotu (dle hřbetu ruky) přidáme 0,2 l čerstvé uriny. Připravený roztok nalijeme do irigátoru (je možné zakoupit ve zdravotnických potřebách), ten zavěsíme nad vanu, asi do jednoho metru, konec hadičky namažeme vazelínou. Kolíčkem uzavřeme hadičku a po zavedení do konečníku kolíček uvolníme. Roztok necháme volně vtéci do střeva, dýcháme ústy a uvolníme břicho. Roztok se snažíme uvnitř udržet co nejdéle. Pokud máme daleko záchod, připravíme si k vaně nočník. Proceduru je nejlépe provádět ráno mezi 5 a 7, kdy je v denním biorytmu maximální tok energie do tlustého střeva, můžeme ji ale také provést před spaním. Vedlejším účinkem očisty klystýrem je, že se zbavíme hemeroidů. Klystýry provádíme 1.týden – každý den, 2.týden – každý druhý den, 3.týden – každý třetí den, 4.týden – každý čtvrtý den, 5.týden – jedenkrát za týden. Tato základní procedura se nedá zkrátit a bez ní nemá smysl začínat ani s procedurami dalšími. Cílem je zbavit se letitých nánosů ze stěn střev, protože pokud se střeva důkladně nevyčistí, jedy vznikající hnilobným procesem organismus otravují a ztěžují jeho práci při očistě.
Při klystýru se doporučuje pozice z jógy Uddijána bandha(břišní uzávěr) z Pránájámy z jógy. Pokud se vám zdá pozice složitá, je možné ve vaně udělat svíčku nebo si podložit záda ručníkem a postupným šplháním nohou po stěně hodně zvednout pánev. V této poloze vydržte co nejdéle a snažte se stahy břišní stěny proplachovat střeva.
Po očistění střev je důležité se začít správně stravovat, abychom nadále střeva udržovali v dobrém stavu. K jídlům obsahující převážně bílkoviny jezte jako přílohu jen zeleninu. Tedy k masu není vhodné přidávat převážně sacharidy (chléb, moučné výrobky, kroupy, brambory…) Pokud jsme měli k obědu bílkovinu, měli bychom si před dalším jídlem, bude-li obsahovat převážně sacharidy, udělat přestávku 2-4 hodiny. Pokud budeme tyto zásady dodržovat, zbavíme se nadýmání, říhání a nafouklého břicha.
Pro ty z vás, komu klystýr nepřipadá vhodný, bych ráda zmínila očistu provedenou dle jógy a to metodu „šankhaprakšálana“ neboli „várisara“ (gesto ulity). Metoda je jednoduchá, všem dostupná a má velkou úspěšnost. Kromě důkladného vyčištění tračníku, zcela odstraňuje usazeniny celého trávicího traktu od žaludku až po konečník, což se při očistě klystýrem nemusí dosáhnout. Voda, kterou vypijeme, jde do žaludku a soustavou jednoduchých jogínských cviků se posouvá dál až směrem k východu. Cviky provádíme až do doby, kdy voda odchází čistá, tak jako byla na začátku.
Do ohřáté vody přidám na 5-6 gramů soli (1 rovná polévková lžíce) na 1 litr vody. Pokud bychom vodu neosolili, opustila by naše tělo ve formě moči a se střevem by nám nepomohla. Pokud vám přijde příliš slaná, můžete ji trochu naředit. Doba vhodná pro výplach je nejlépe ráno nalačno. Na proceduru si vyhraďte alespoň hodinu času. Vypijte sklenici slané vody o teplotě polévky a hned navažte provedením cviků, které představím níže v článku. Potom vypijte další sklenici vody a opět proveďte sérii cviků. Takto pokračujte, dokud nevypijete šest sklenic vody. Teď je správný okamžik jít na stolici, mělo by to jít téměř samo, konzistence se pomalu rozřeďuje. Pokud se vám ale nepovede vyprázdnit, pokračujte v cvičení, ale již bez popíjení vody. Kdyby se vám stále nedařilo vyprázdnit, je třeba použít klystýr (klyzmat). Rada – po použití toalety se umyjte, usušte a případně natřete olivovým olejem – předejdete podráždění konečníku solí. Po první stolici vypijte další sklenici teplé, slané vody a proveďte sérii cviků a jděte na toaletu. Teď již pokračujte stále stejně – sklenice vody, série cviků, toaleta, dokud není voda tak čistá, jak byla na počátku ve sklenici. Zpravidla k tomu potřebujete 10 – 14 sklenic vody, málokdy více. Jestliže v tomto bodě již skončíte, doporučuji ještě setrvat v blízkosti toalety, protože setrvačností „sifonu“ ještě můžete několikrát utíkat na toaletu nebo můžete vypít 3 sklenice vlažné neslané vody a provést vamandhautí (vyprázdnit žaludek tím, že podráždíte kořen jazyka třemi prsty pravé ruky a vyvoláme zvracení). Tím přerušíme sifon a zcela vyprázdníme žaludek.
Pokud po vypití čtyřech sklenic máte pocit, že obsah žaludku neprochází do trávicí trubice bez problémů a vyvolává to ve vás pocit přeplnění až nevolnosti, neotevírá se vám hrdlo vratníku tak, jak by mělo. Zkuste zopakovat sérii cviků 2 až 3 krát a to bez pití vody. Zmizí-li pocit nevolnosti, znamená to otevření průchodu. Jakmile se sifon otevře, můžeme bez starostí pokračovat dál. U některých osob se ovšem může stát, že plynová bublina vzniklá kvašením, zabrání vytvoření sifonu. Zkuste rukama stlačit břicho nebo jako další cvik provést sarvangásanu. Pokud ani toto nepomůže, je možné očistu ukončit a voda buď postupně odejde ve formě moči, nebo proveďte vamanadhautí (prsty do krku).
Následující postup je velmi důležité po očistě dodržet – jíst nejdříve půl hodiny po cvičení a nejpozději hodinu po skončení. Nesmíme v žádném případě nechat trávicí trubici prázdnou déle než 1 hodinu. První jídlo po očistě se skládá z bílé rýže (nikoli natural) uvařené ve vodě téměř do rozvaření (v ústech se rozplývá) s tomatovou omáčkou, trochu osolenou (žádný pepř). Můžeme doplnit dobře uvařenou čočkou nebo karotkou a současně sníst alespoň 4 dkg másla ( můžete ghí – přepuštěné) vmíchané do rýže.
24 hodin po šankhprakšálaně nepijte mléko ani nejezte jogurt, žádné kyselé pokrmy a nápoje, žádné ovoce a syrovou zeleninu. Chléb můžete od druhého jídla po cvičení. Můžete tvrdé sýry, ale nejezte tvaroh a sýry kvašené (camembert). Po 24 hodinách se můžete vrátit k normální stravě, opatrně však s masem.
Po očistě je normální pociťovat žízeň. Před prvním jídlem nepijte, nepřerušili byste sifon a stále chodili na toaletu. Během prvního jídla nebo potom můžete pít čistou vodu nebo lehké odvary (lipový květ + máta). Žádný alkohol.
Takovouto očistu provádějte alespoň 2x za rok nebo při změnách ročních období, kdo chce být důkladný, může 1x za měsíc. Toto je nejlepší způsob jak regenerovat střeva bez roztahování stěn tračníku.
Očistu tímto způsobem si musí odříct lidé se žaludečním vředem, také při akutním onemocnění trávicího traktu – úplavice, průjem, akutní zánět tlustého střeva – kolititida (chronickou lze tímto zlepšit), akutní zánět tlustého střeva, tuberkulóza střev, rakovina.
K tomu, aby voda prošla celou trávicí trubicí, je potřeba provést následující čtyři cviky. Každý cvik opakujte čtyřikrát na každou stranu v dosti rychlém tempu. Celou sérii byste měli zvládnout za jednu minutu.
Mírný stoj rozkročný, chodidla asi 30 cm od sebe, prsty rukou jsou propletené, dlaně otočené nahoru. Rovná záda, normálně dýchejte. Bez otočení hrudníku se ukloňte nejprve doleva, nezastavujte se v konečné poloze, znovu se vzpřimte a hned se ukloňte na druhou stranu. Tento cvik opakujte 4x, tedy celkem 8 úklonů střídavě vlevo a vpravo, což potrvá asi 10 sekund. Tyto pohyby otevřou vrátník a při každém úklonu část vody vyjde ze žaludku směrem k dvanácterníku a tenkému střevu.
Tento cvik způsobuje postup vody v tenkém střevě. Výchozí postavení je stejné, tedy mírný stoj rozkročný, upažte a pokrčte levou až se palec a ukazovák dotknou pravé klíční kosti. Pak proveďte rotaci trupu a protáhněte pravou paži co nejdále dozadu, díváte se na konec prstů. Nezastavujte se, ale vraťte se hned do výchozího postavení a pak proveďte pohyb na opačnou stranu. Tento cvik opakujte 4x, tedy 8 pohybů celkem střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání 10 vteřin.
V tenkém střevě bude voda postupovat při dalším cviku. Proveďte variantu kobry podle obrázku. Země se dotýkají pouze prsty nohou a dlaně, stehna zůstávají nad podložkou. Chodidla jsou vzdálená od sebe 30 cm. Po zaujmutí této polohy otočte hlavu, ramena a trup tak, abyste viděli opačnou patu (při otáčení vpravo se tedy díváte na levou patu). Nezastavujte se, vraťte se hned do výchozího postavení a zopakujte na druhou stranu. Tento cvik opakujte 4x, tedy osm otočení střídavě vlevo a vpravo. Celková doba trvání 10 až 15 vteřin.
Voda, která postoupila až na konec tenkého střeva, je dále vedena tračníkem při posledním čtvrtém cviku. Přestože je nejsložitější z cviků, je dostupný všem vyjma osob, které mají potíže s koleny nebo meniskem. Tyto osoby použijí variantu vybranou na závěr. Výchozí postavení je dřep, chodidla vzdálená 30 cm, paty jsou vytočeny vně, takže jsou pod stehny a nikoli pod hýžděmi, ruce jsou položeny na kolenou od sebe asi 50 cm. Otočte trup vpravo a klekněte si na levé koleno, před pravé chodidlo. Dlaně střídavě stlačují pravé stehno k levé straně a levé k pravé straně tak, aby stehna stlačovala polovinu břicha, a tím i tračník. Dívejte se vzad, abyste zesílili torzi trupu a stlačovali břicho. Vhodnější je stlačit nejprve pravou stranu břicha, a tím především vzestupný tračník. Obrázek ukazuje pohyb provedený na druhou stranu. Jako všechny předchozí, i tento cvik se provádí 4x, tj. 8 pohybů střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání – 15 vteřin.
Pozorně si prohlédněte obrázek a všimněte si, že noha je umístěna u vnitřní strany stehna a nikoli na vnější, jako je tomu v přípravné poloze pro ardhamatsjéndrásanu. Rameno se nedotahuje co nejblíže ke kolenu pokrčené nohy, naopak trup je mírně nakloněn vzad. Paže opřená o pokrčené koleno slouží jako páka k torzi páteře a k přitlačování stehna k podbřišku. Toto cvičení má stlačovat pouze podbřišek, proto se skrčená noha nesmí dotýkat žeber.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT