Vysoký krevní tlak je civilizační onemocnění, které postihuje až 40 % populace v produktivním věku. Neléčená hypertenze může způsobit vážné zdravotní komplikace, jako je infarkt, mrtvice, zvýšené riziko demence nebo onemocnění ledvin. Jak se s vysokým tlakem poprat přírodní cestou?
Kardiovaskulární systém, tedy srdce a cévy, mají za úkol rozvádět kyslík a živiny do tkání, a naopak odvádět odpadní látky z buněk pryč. Při měření krevního tlaku zkoumáme sílu krve tlačící na stěny tepen. Pokud je tato síla příliš velká, hovoříme o vysokém krevním tlaku, tedy tzv. hypertenzi. Vysoký tlak se projevuje nepravidelným tepem, bolestmi na hrudi, častými bolestmi hlavy, zmateností nebo rozostřeným viděním.
Za vysoký krevní tlak se považují hodnoty nad 140/90. Vysoký tlak je naprosto běžným jevem po fyzické aktivitě nebo stresové zátěži. Pokud vám ho ale lékař naměří v klidovém stavu ve dvou rozdílných dnech, neměli byste tuto diagnózu brát na lehkou váhu. Neléčená hypertenze totiž může způsobit vážné zdravotní komplikace.
Vysoký tlak se řadí mezi civilizační onemocnění, tedy choroby způsobené nezdravým životním stylem. Právě proto se vyskytuje ve zvýšené míře u osob trpících nadváhou nebo obezitou, u kuřáků a konzumentů alkoholu, u lidí, kteří mají nedostatek fyzické aktivity a často si dopřávají stravu obsahující nadměrné množství soli a živočišných tuků. Vysoký tlak ale způsobují i některá chronická onemocnění (např. cukrovka), riziko stoupá v případě predispozic od rodičů a prarodičů a u osob žijících v dlouhodobém stresu.
Byl vám naměřen vysoký tlak, ale nejste zrovna zastánci konvenční léčby? Dobrou zprávou pro vás je, že máte celkem širokou paletu přírodních pomocníků, kteří krevní tlak pomáhají snižovat. Krokem číslo jedna je však zrevidovat vaši životosprávu. Vyřaďte ze svého jídelníčku průmyslově zpracované potraviny s vysokým obsahem soli, smažená a tučná jídla.
Naopak zvyšte podíl primárních surovin, tedy zeleniny, ovoce, obilovin a luštěnin. Jsou zdraví prospěšné a některé z nich mají dokonce přirozenou schopnost snižovat vysoký tlak. Váš jídelníček by měl na pravidelné bázi obsahovat česnek, cibuli, celer, červenou řepu, ale také okurky, grapefruit, banány, jablka, pohanku, ořechy, ale i čokoládu s vysokým podílem kakaových bobů.
Snažte se také pravidelně hýbat – obyčejná svižná chůze alespoň půl hodiny denně působí na kardiovaskulární systém přímo blahodárně. Vyplatí se také zařadit přírodní doplňky snižující krevní tlak. O jejich užívání se vždy poraďte s lékařem.
Výluhy nebo čaj z určitých bylinek se řadí mezi nejlepší pomocníky, kteří snižují vysoký krevní tlak. Patří mezi ně především řebříček, který přispívá ke zlepšení krevního oběhu, nebo meduňka, která má zklidňující účinky, snižuje napětí a stres. Používá se také výluh ze jmelí a čaj z lístků hlohu.
Mezi další bylinky na vysoký tlak patří ale i běžně dostupné koření. Zmiňovaná dvojka česnek a cibule mezi nimi hrají prim, ale pozadu nezůstává ani aromatická bazalka, oblíbená levandule, štiplavý zázvor nebo voňavý kardamom.
Na vysoký tlak dobře působí také některé medicinální houby. V první řadě je to reishi (ganoderma lucidum), a to díky obsaženým triterpenům a dalším bioaktivním složkám. Antihypertenzní účinky vykazuje také konzumace hlívy ústřičné a shiitake. Obě tyto houby seženete nejen ve formě doplňků stravy, ale můžete si je vychutnat přímo na talíři, zejména v asijské kuchyni.
Zdroje:https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/hypertenze-priznaky-a-lecba/https://www.prozeny.cz/clanek/7-bylinek-ktere-dokazou-snizit-vysoky-krevni-tlak-54373https://www.ireceptar.cz/zdravi/vysoky-tlak-bylinky-30001212.htmlhttps://www.tlakomery.cz/potraviny-ktere-vam-pomohou-snizit-vysoky-tlak
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT