Trápí vás časté močení, permanentní nutkání k močení a bolest v oblasti podbřišku a beder? Na vině může být zánět ledvin. Včasná diagnóza předejde výrazným komplikacím a poměrně rychle uleví od obtíží. Projevuje se onemocnění ledvin i na emoční rovině? Východní medicína nabízí svůj pohled i účinné možnosti prevence.
Hlavní funkcí ledvin je očišťování krve od veškerých splodin a metabolitů. Tento párový orgán se nachází ve spodní části zad podél páteře. Vytváří se zde moč, která splodiny odvádí do pánvičky ledvinné a odkud dále do močovodů. Moč se shromažďuje v močovém měchýři, odkud je pak močovou trubicí vedena ven z těla.
Tradiční čínská medicína nevnímá ledviny jako oddělený orgán, ale jako celou soustavu orgánů, tzv. ledvinový okruh. Okruh ledvin v sobě nese esenci života, jinak řečeno životní sílu, energii. Dostatek této energie se projevuje v naší celkové vitalitě, spokojenosti, mladistvém vzhledu a chuti do života. Nedostatek naopak způsobuje potíže jak na rovině fyzické (únava, častější močení, pocení, zimomřivost a další), ale i psychické (pocity strachu, nedostatek sebedůvěry, nadměrné obavy a bázlivost).
Zánětlivé onemocnění ledvin (pyelonefritida) může mít akutní podobu (rychlý nástup, výraznější příznaky) nebo chronickou podobu (je dlouhotrvající, s vleklými a méně specifickými příznaky). Nejčastěji vzniká tak, že se do močových cest dostane bakteriální infekce, která pak stoupá (ascenduje) až nahoru do samotné ledviny.
Mezi rizikové faktory zánětu ledvin patří přítomnost močových kamenů v močových cestách, nádorová onemocnění, oslabení imunity, infekce dolních močových cest a vezikoureterální reflux (navracení části moči z močového měchýře zpět do močovodů). Náchylnější k zánětům ledvin jsou ženy a obzvláště pak ženy v období těhotenství.
Západní medicína řeší počínající zánět ledvin nasazením antibiotik. Pokud se infekce odhalí později, má těžší průběh nebo se často opakuje, je nutná hospitalizace a v nejzávažnějších případech u selhávání ledvinných funkcí dialýza nebo dokonce transplantace ledvin.
Už naše babičky nám radily, že na zánět ledvin a záněty močových cest dobře funguje teplo, a měly pravdu. Vyhýbejte se dlouhodobému sezení na studené podložce a nohy a záda mějte vždy chráněné před prochladnutím. Jako prevence zánětu ledvin slouží i dostatečný příjem tekutin a celkově zdravý životní styl (dostatek pohybu, kvalitní spánek a vyvážený jídelníček). Velmi důležitá je také důkladná intimní hygiena.
Na počínající infekce v dolních cestách močových dobře fungují i brusinky, ať už ve formě sušených plodů nebo džusu, které působí protizánětlivě. Vyplatí se investovat také do doplňků stravy, které už po staletí používá tradiční čínská medicína. Na zánětlivé procesy v ledvinách výborně funguje cordyceps. Obsahuje polysacharidy CPS-F či CPS-2, které zánět ledvin zmírňují, a dokonce pomáhají podpořit již poškozený orgán. Jako „vedlejší účinek“ ochrany před záněty ledvin tyto přírodní preparáty doplňují chybějící esenci oslabeného orgánu. Na rovině emoční tak mírní pocity bázně a nejistoty, a naopak dodávají v dnešním světě tolik potřebnou odvahu a rozhodnost.
Zdroje:https://www.superionherbs.cz/ochrana-pred-zanety-ledvin/https://nemoci.vitalion.cz/zanet-ledvin/https://www.mesickova.cz/ledviny/
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT