Stres se týká každého z nás. Lišší se ale jeho intenzita a také to, jak k němu přistupujeme. Co bychom o stresu měli vědět? Jaké jsou jeho následky, které přináší dlouhodobý stres a jaký vliv mají adaptogeny?
Lidský organismus jako reakci na stres uvolňuje hormon kortizol, což má při dlouhodobém zvýšení vliv na řadu procesů, také na činnost štítné žlázy a nadledvinek. Při zvýšení kortizolu vzroste krevní tlak a hůře pracuje trávicí soustava. Je proto potřeba, aby mozek na stresové podněty dokázal reagovat normálním způsobem a nezvyšovat tak hladinu tohoto hormonu.
Dlouhodobý stres je pro lidský organismus velmi škodlivý a vyčerpávající. To, co začíná zdánlivě nevinně drobnými bolestmi hlavy, může najednou přerůst do větších potíží. Ty u každého představují jinou míru, ale vyskytují se i v odlišných podobách. Od žaludečních problémů, přes migrény a deprese, až po vysoký tlak a dokonce i metabolický syndrom. Ten ve svém důsledku vede k cukrovce 2. typu a dalším k zdravotním komplikacím, jako je ateroskleróza, infarkt myokardu, infarkt myokardu, mrtvice a dalším.
Stresu se dá do jisté míry předcházet. K tomu napomáhá zdravý životní styl, dostatek pohybu, relaxace, kvalitní spánek, omezení stresu. Pokud stres nejde příliš omezit, dá se s ním trochu vyrovnat. Přírodní medicína využívá různé pomocníky na podporu zdraví.
V souvislosti se stresem je potřeba zmínit adaptogenní rostliny, zkráceně „adaptogeny“. Jejich vliv zkoumá i věda. Mezi rostliny a houby patří takové, které jsou schopné vyrovnávat psychický a fyzický stres. Ta pojmem adaptogen stojí ruský vědec Lazarev, který ho v roce 1947 použil na popis schopnosti posilovat odolnost těla vůči stresu. Mezi nejpoužívanější patří zhruba okolo dvacítky adaptogenů.
Můžeme zmínit například sibiřský ženšen (eleuterokok), ženšen pravý (Panax ginseg), bazalka posvátná (Ocimum sanctum), vitánie snodárná (ashwagandha), rdesno mnohokvěté (He shou wu), housenice čínská (Cordyceps sinensis), lesklokorka lesklá (Reishi).
Každá rostlina má odlišné působení na organismus a podporuje určité činnosti těla. Proto je třeba se vždy před případnou konzumací rostliny s ní seznámit, abychom věděli, na co si dát pozor. V případě vážných onemocnění je předem důležitá konzultace s ošetřujícím lékařem.
Zdroj
Wikipedie Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT