Biohacking je moderním pojmem, který se stává stále populárnějším. Co znamená a jakou má souvislost s adaptogeny?
Díky biohackingu můžeme vědomě a aktivně přistupovat k našemu tělu a myšlení. Opírá se o vědecká zjištění, která jsou aktivně aplikována na vlastní osobu. V důsledku pak můžeme posilovat stav zdraví. Pomáhá nám s vnímáním vlastního těla, abychom s ním lépe zacházeli a tím zlepšovali kvalitu života. Ten, kdo se zabývá biohackingem, z domu zkoumá svůj zdravotní stav komplexně, třeba i za využití laboratorních výsledků. Od spánku, přes mysl, až po hormony nebo třeba DNA. Biohackeři zkoumají stav svého těla a zkoušejí mu pomoci. Testují, jakým způsobem toho dosáhnout.
A co všechno biohacking zahrnuje? Lidé, kteří se tímto moderním oborem zabývají, zařazují a testují, jaký druh sportu vyhovuje; hledají vhodnou variantu stravování, jeho frekvenci a množství; řeší péči o střeva, půsty, detoxy; cvičení mysli, dechová cvičení, meditace, otužování (případně kombinaci posledních tří, jako je to například u Wim Hofovy metoda); úpravy spánku a vlivy, které na něj působí, hodnocení krevních testů. Nakonec sem patří i zkoušení různých bylinek, nootropik a adaptogenů.
A co jsou to ty adaptogeny? Patří mezi ně rostliny a houby, které pomáhají zvládat psychický a fyzický stres. Většinou jsou známé v různých národech už i stovky let. Různé adaptogeny mají různý vliv a různou sílu. Často bývají k dostání v podobě doplňku stravy, kde je třeba sáhnout po kvalitním produktu. Biohackeři zkoumají, jak jim vyhovuje určitá rostlina nebo houba a zda působí takovou měrou, jak je uváděno.
Mezi silné adaptogeny patří třeba maca peruánská, kterou využívali už staří Inkové při svých válečných výpravách pro posilnění. Dále například Reishi neboli česky lesklokorka lesklá, což je houba, kterou tradiční čínská medicína považuje za jednu z nejcennějších bylin. Osvědčila se jako imunomodulátor a nervinum (látka s vlivem na nervovou soustavu), zklidňuje ducha a mysl. Housenice čínská (Cordyceps) posiluje imunitní funkci orgánů a zároveň se jedná o plicní a ledvinové tonikum jednotlivých orgánů, zatímco vitánie snodárná zklidňuje a přináší úlevu při svalové bolesti. Ženšen pravý se zase projevil jako stimulační adaptogenn při adrenálním vyčerpání. Mezi adaptogeny patří třeba také kustovnice čínská, která působí jako antioxidant a tonikum (podporuje, posiluje a povzbuzuje) imunitního systému.
Máte nějaké zkušenosti s adaptogeny, případně snažíte se přispět ke zkoumání vlastního zdraví a zlepšovat jeho stav? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem.
Zdroj: David Winston, Steven Maimes, Adaptogeny, Triton, 2011
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT