Aby se mohl organismus dobře regenerovat, potřebuje mnohem více, než jen dostatek vitamínů. Co pro něj můžete udělat? Posílení imunity je základ.
Imunitní systém je složitý a je zapotřebí, aby byl v dobré kondici speciálně v období, kdy řádí nepříjemné počasí a viry. Imunitní systém se vytváří už odmala, vše vlastně začíná už v těle matky a tím, jestli se člověk narodí přirozeně nebo císařským řezem. Obranyschopnost je udržována kojením, a tak to pokračuje dál. Péče o něj by tedy měla být celoživotní snahou.
Ačkoliv se to nezdá, duševní i fyzická hygiena jsou v období nachlazení a chřipek velmi důležité. Proto je důkladná duševní hygiena nezbytná a rozhodně přispívá k posílení imunity. Pořádně a především zdravě se vyspat, je jedno ze základních pravidel zdravé životosprávy, nad kterou pořád spousta lidí mávne rukou. Člověk by si měl také najít čas na relaxaci, ať už je to v podobě cvičení, procházek – pokud možno v přírodě nebo třeba věnování se koníčkům. Když bude tělo neodpočinuté, bude snadno náchylné k nachlazení a dalším nemocem.
Otužování přispívá ke zvýšení obranyschopnosti. Ne pro všechny jsou vhodné sauny, i když jsou mezi nimi rozdíly (finská sanuna x infrasauna). Co rozhodně prospívá zdraví, je sprchování studenou vodou. Odolnost zvyšují také pravidelné návštěvy solné jeskyně.
Přestože učíme malé děti dobré hygieně, v průběhu let na to občas zapomínáme. Důkladné mytí rukou přispívá k udržení zdraví a podpoře imunity. Viry tak mají menší přístup k napadení našeho organismu.
Jak už jsem zmínila, je důležitý pobyt na čerstvém vzduchu. Ať už je to sport nebo třeba alespoň půlhodinové procházky. Organismu také pomáhá cvičení jógy nebo pilates. Vybrat si ale můžete jakékoliv cvičení, které bude prospívat vašemu tělu.
Pravidelná pestrá strava s dostatkem zeleniny a ovoce by měla být pravidlem. Proto, aby zdraví dobře fungovalo, je důležitá především vláknina, vitamíny a minerály. V období nachlazení je to samozřejmě hlavně vitamín C. Řada potravin má navíc antivirotické a antibakteriální vlastnosti, tradičně známé jsou česnek, zázvor nebo třeba kysané zelí. Podpořit imunitu mohou i některé druhy hub.
O významu pitného režimu toho bylo napsáno spousta. Faktem zůstává, že pití, pokud možno kohoutkové vody, je důležité nejen přes léto, ale i na podzim a v zimě.
Rájem pro viry jsou přetopené místnosti. Důležité je tedy nejen dobře a pravidelně větrat, ale také udržovat v místnosti optimální teplotu. Uvádí se, že rozumná teplota se pohybuje mezi 18-22 °C. Dýchací cesty jsou vstupem pro nejrůznější viry. Proto má zvýšená peče o tyto cesty význam především v rizikových obdobích, kdy okolo řádí nemoci. Pomoci mohou nejen zvlhčovače vzduchu, ale také třeba esenciální oleje (třeba eukalyptus) rozprášené do vzduchu nebo v odpařovači.
A malá „babičkovská” rada na závěr: nikdy neuškodí klid v duši a nohy v teple.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT