Co se týká respiračních onemocnění, je dnešní doba mnohem náročnější, než jsme byli dosud zvyklí. Velký význam proto má samotná příprava na ně. Důkladná prevence je něco, na co bychom rozhodně neměli zapomínat. Máme pět základních pravidel.
Na dodržení vyšších nároků na hygienu si pomalu zvykáme. Důkladné mytí (asi 20 sekund) rukou by tedy mělo patřit mezi naše zvyklosti. Pokud je zapotřebí, měly by se využívat dezinfekční gely nebo roztoky. Při zvýšených hygienických opatřeních je často také zapotřebí nosit ochranu dechu (rouška, šátek, šála, respirátor) se zakrytými ústy a nosem. Při kýchání a kašli je třeba zakrývat ústa papírovým kapesníkem (případně třeba rukáv).
Pestrá strava v optimálním množství má přímou souvislost s podporou imunity. Člověk tak dostane přirozenou cestou do organismu spoustu vitamínů, minerálních látek a dalších nezbytných složek. Kromě toho je možno v rizikových obdobích doplnit přísun některých látek, které posilují imunitu.
Patří sem v poslední době stále častěji zmiňovaný vitamín D. Můžeme ho přijímat z potravin jako vejce, mléčné výrobky, vnitřnosti, mořské ryby a také především ze slunečního záření. Abychom podpořili imunitu v době respiračních onemocnění, je možné doplnit vitamín D v době nedostatku slunce i doplňky stravy. V tomto případě je důležité doplnit i vitamín K2 pro lepší využitelnost v organismu. Betaglukany patří mezi další látky, u kterých studie zjistily podíl na snižování míry výskytu virových infekcí. Tyto látky, kterými se nedá předávkovat, jsou vhodné i pro děti. Betaglukany zase potřebují být pro lepší vstřebatelnost ve společnosti vitamínu C. Mezi minerální látky, které bývají zmiňovány v souvislosti s poklesem respiračních infekcí, patří zinek (hovězí maso, sýr, ryby, játra) a také selen (vepřové maso, vnitřnosti, ryby). Důležitý je kromě toho přísun dostatečného množství vitamínu C. Zdrojem jsou třeba šípky, rakytníková šťáva, ale i další ovoce a zelenina. V době náročné na respirační onemocnění se vyplatí tyto látky doplnit pomocí doplňků stravy.
Jak se říká, dýchací cesty jsou vstupní branou do organismu. Doporučuje se dbát o vlhkost v místnosti. Dýchání mohou podpořit i esenciální oleje jako je eukalyptový. Vyzkoušet můžete i majoránku, mátu, nebo třeba anýz. K prevenci zdravých dýchacích cest také přispěje inhalace. Nemusí se inhalovat pouze léky, ale i například Vincentka.
Vhodný pravidelný pohyb pomáhá nejen redukci nadváhy, ale také správnému fungování těla. Pokud netrávíte rádi čas posilováním, představují skvělé řešení svižné procházky na čerstvém vzduchu za každého počasí. Tím, že se nebudete vyhýbat procházkám za nevlídného počasí, posílíte obranyschopnost organismu. Otužování samotné už tradičně patří mezi obvyklou podporu organismu. Pokud člověk s otužováním začíná, měl by postupovat pozvolna.
Trochu opomíjenou součástí péče o imunitu je psychická kondice. Duševní regenerace je neméně důležitá jako všechna ostatní pravidla. Mezi pečující opatření můžeme zařadit především zdravý spánek. Důležité je dbát i na psychickou relaxaci – třeba v podobě koníčků, relaxačních a meditačních cvičení (i pohybu jako takového).
Příchod respirační choroby můžeme často poměrně velkou měrou omezit. Prevence má přitom obrovský význam. Máte vlastní tipy, které vám pomáhají zdolávat tato onemocnění? Podělte se o ně v komentáři pod článkem.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT