Vysoké teploty jsou pro lidský organismus velmi náročné. Právě v letním období je ho potřeba více poslouchat. Máme pro vás čtyři možnosti, jak ochladit tělo přirozeným způsobem.
Dostatečný pitný režim je při vysokých teplotách nezbytností. Ohledně množství se zdroje rozcházejí, často se mluví o alespoň dvou litrech denně. Co si ale vlastně dát během dne k pití? Hodí se především obyčejná voda. Pokud ji budete chtít ozvláštnit, můžete si do nápoje přidat pár lístků meduňky nebo máty. Hodí se také plátek limetky nebo citronu. Tradiční čínská medicína doporučuje přidat pár zrnek soli, protože sůl se podle ní spojuje s podporou dráhy ledvin. Voda pak lépe hydratuje, pomáhá upravit stolici a také má vliv na funkci nadledvinek. Důsledkem je více energie a lepší metabolismus.
V duchu tradiční čínské medicíny můžete pitný režim doplnit o sporový prášek z Duanwood Red Reishi. Podle této medicíny totiž slouží k výživě čchi (vitální energie) krve, srdce a plic.
Příjem tekutin můžete podpořit hrnkem minerálky, ovocné nebo zeleninové šťávy. Vhodné jsou i bylinkové a zelené čaje. Velmi osvěžující jsou mléčné výrobky, výborné je třeba kysané mléko. Tekutiny je třeba popíjet pravidelně v průběhu dne.
Letní vedro posuzuje tradiční čínská medicína jako nerovnováhu z vnějšku. Má jangovou povahu, spotřebovává tekutiny a zároveň vyčerpává (nebo poškozuje) jin. Vhodná je tedy konzumace ovoce a zeleniny, která má vysoký obsah vody. Mezi typické představitele patří okurky, vodní meloun a citrusy. Přirozeně hydratují, dodávají cenné látky jako vitamíny a minerály a močením odvádějí nadbytečné horko.
Ačkoliv by to k tomu mohlo svádět, ledová sprcha ve velmi horkých dnech není ideální. Dojde totiž k teplotnímu šoku a ten uzavře póry. V horkých dnech by měl na sebe člověk být opatrnější, nevyvíjet přílišnou aktivitu. Důležitý je i odpočinek, třeba v koupeli s pár kapkami levandulového oleje.
Další možnost, jak ochladit organismus, se nabízí jóga. Na tyto aktivity se soustředí jógové ásany. Mezi velmi známé patří dechové cvičení sheetali pránájáma. Stačí stočit jazyk do ruličky a vdechnutý vzduch nás ochladí a sníží teplotu. Chandra bhedana zase představuje dýchání levou nosní dírkou, čímž dochází k ochlazení těla, ale i ke zklidnění mysli. Tyto dva způsoby můžete doplnit o jógu nidru neboli jógový spánek. Zklidnění a uvolnění jsou velmi důležité.
Zdroj: Wikipedia.org Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, and Iris F. F. Benzie. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Chapter 9 Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi). A Medicinal Mushroom
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
2024 ELEMENT.CZ Všechna práva vyhrazena ELEMENT