Patříte mezi ty, kteří mají potíže s častým nachlazením? Máme pro vás několik rad, jak posílit imunitu, abyste podzim zvládli lépe a zachovali si zdraví v dobré kondici.
Dodejte tělu vitamíny a minerální látky
Více než kdy jindy, právě v těchto zátěžových obdobích potřebuje organismus dostatek podpory. To nejjednodušší, co mu můžete dopřát, je pestrá strava plná vitamínů a dalších cenných látek. Bránit imunitu pomáhá vitamín C. V přírodní podobě je ideální třeba v rakytníku. V této době má i smysl strava posílená o větší množství česneku, cibule a také křenu. Zásobárnou jsou i šípky, které je ale lepší nechat macerovat. Spoustu cenných látek lze získat i z kvašených potravin (třeba zelí, mrkev, květák, kedlubna). Stravu můžete doplnit například o čínské houby (Cordyceps, Shiitake, Reishi, Agaricus), které přispějí k podpoře imunity.
Dostatečně relaxujte
Když je tělo oslabené, snadněji podléhá nemocem. Proto je velmi důležitá také regenerace těla, ať už je tím myšlen dostatečný zdravý spánek, ale i další způsoby relaxace. Může mezi ně patřit pohyb, ideálně turistika, jóga, jízda na kole, plavání a podobně. Zajímavým způsobem je také pobyt v solné jeskyni.
Prohřejte organismus
To, že má být teplo od nohou, je již tradiční rada. Tradiční jsou také horké vývary z kostí, případně zeleniny, které krásně prohřejí organismus. Dodat tělu teplo dokáží také některé potraviny, jako je třeba zázvor, skořice, fenykl, švestky, pohanka a například i tuňák.
Posilněte imunitu otužováním
Saunování většinou prospívá zdraví a umožňuje mu dobře fungovat a přispívá k jeho větší odolnosti. Pokud vám saunování nedělá z jakéhokoliv důvodu dobře, můžete se otužovat třeba ve sprše. Když zakončíte ranní sprchu ledovou vodou, prokrvíte organismus. Pokud člověk není zvyklý na otužování, měl by s ním začínat pozvolna.
Buďte aktivní
Dostatek pohybu přispívá se správnému fungování imunitního systému. Pohyb se dá krásně spojit s relaxací a můžete tak splnit hned dva body najednou. Ideální je pobyt na čerstvém vzduchu, pokud možno v přírodě.
Postarejte se o dýchací cesty
Dýchací cesty jsou vstupní branou pro řadu onemocnění. Starat se o ně můžeme pravidelným větráním místnosti. Vhodné je také využívat přírodní pomocníky jako je rýmovník, jehož listy vydávají příjemné aroma, blahodárné pro dýchací cesty. Dýchání pomáhá i eukalyptový olej, třeba kápnutý do aromalampy. Pro citlivější osoby je také možné si pořídit čističku vzduchu se zvlhčovačem.
Dbejte na hygienu
Ačkoliv se to zdá jako samozřejmost, hygiena není vždy taková, jak by bylo potřeba. Její zanedbávání se může projevit právě v tomto náročném podzimním období. Ať už se jedná o ohleduplné kašlání, kýchání, smrkání, nebo také o dostatečné mytí rukou, není to žádná přecitlivělost, ale péče o zdraví.
Zdraví drží v chodu silná imunita. Její posílení je důležité, pokud se nechceme vyčerpávat zbytečnými nemocemi. Jaké jsou vaše osvědčené tipy? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem.