Nutraceutika jsou novým pojmem bez konkrétní definice. Máme pro vás jeho vysvětlení a také několik příkladů.
Význam nutraceutik
Nutraceutika je poměrně neznámé slovo a lze si pod ním představit přípravky obsahující určité složky výživy. Většinou se jedná o látky přírodního původu. Slovo vytvořil vědecký lékař Dr. S. L. DeFelice, zakladatel nadace na inovace v medicíně, koncem 80. let minulého století.
Předpokládá se, že nutraceutika mají pozitivní vliv na lidský organismus. Měla by podporovat organismus, ne vyloženě léčit. Protože jsou s tím spojená zdravotní tvrzení, Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) je prověřuje. Léky totiž procházejí podrobným testováním a nutraceutika tak důkladná testování nemají. To je důvod, proč řada osvědčených látek nemůže využívat zavedená zdravotní tvrzení. Podle tohoto úřadu totiž není účinek složek dostatečně přesvědčivý.
Co patří mezi nutraceutika
Nutraceutika najdeme i mezi různými doplňky stravy. Spotřebitelé na ně sází, protože jsou přesvědčeni o jejich dobrém vlivu nejen v rámci zdravé výživy, ale také považují tyto složky za prevence nemocí a podporu organismu. Příkladem jsou třeba antioxidanty, vitamíny, aminokyseliny.
Můžeme sem zařadit také potraviny jako je skořice, kurkuma, mladý ječmen, chlorella, ženšen pravý, škornice šípolistá, borůvky, ostružiny a také třeba konopný olej.
Dále se jedná například o látky s vlivem na metabolismus cholesterolu a tuků, dále laktobacily, což jsou substance, které pečují o správnou funkci střev. Příkladem mohou být omega-3 mastné kyseliny, ale také třeba látky s vlivem na játra, žlučník (hepatika, choleretika a podobně). Jiné zase ovlivňují tělesnou hmotnost. Příkladem může být také známý koenzym Q 10. Jedná se o důležitou látku, která je součástí energie buněk a také katalyzuje biochemické reakce. S věkem její množství klesá.
Nutraceutika mohou být i substance se stimulačním nebo tlumivým vlivem na centrální nervový systém.
Někdy se mluví o nutraceutikách jako o funkčních potravinách, jindy jsou funkční potraviny zařazeny jako podsložka nutraceutik. Pro příznivý vliv na zdraví jsou do těchto potravin přidávány látky s léčivým účinkem jako jsou probiotika, vitamíny, minerály, aminokyseliny a podobně.
Jaký máte názor na nutraceutika? Používáte je a věříte v jejich sílu? Podělte se v komentáři pod článkem.
Zdroj:
https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/92488.aspx
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4336979/